تقویم کلیدر  جمعه 19 بهمن 1397

30 اردیبهشت 1398


#تقویم_کلیدر 

جمعه 19 بهمن 1397
8 فوریه 2018

📚@klidar

❄️ #احسان_طبری (زاده ۱۹ بهمن ۱۲۹۵ - درگذشته ۹ اردیبهشت ۱۳۶۸) نویسنده، شاعر، نظریه‌پرداز برجسته مارکسیسم-لنینیسم و عضو حزب توده ایران بود. طبری به هفت زبان مختلف آشنایی کامل داشت. از آثار وی می‌توان «جامعه ایران در دوران رضاشاه پهلوی»، «درباره انسان و جامعه انساني»، «جستارهایی از تاریخ» و «جنبش‌های اجتماعی در ایران» را نام برد.

❄️ #ژول_ورن‏ (Jules Verne) (زاده 8 فوریه 1828 ـ درگذشته 24 مارس 1905) نویسنده، شاعر و نمایش‌نامه‌نویس فرانسوی بود که بیشتر شهرتش را مدیون نگارش کتاب‌های ماجرایی‌اش است که دنیای داستان‌های علمی–تخیلی را دگرگون کرد. از مهم‌ترین آثار وی می‌توان به «پنج هفته در بالون»، «کشتی جانگادا»، «سفر به مرکز زمین»، «بیست‌هزار فرسنگ زیر دریا» و «دور دنیا در هشتاد روز» اشاره کرد. این آثار به همراه آثار بسیار دیگری از ژول ورن در ایران منتشر شده است. او در مقام دومین نویسنده‌ای است که کتاب‌هایشان از سال ۱۹۷۹ تاکنون، بیشترین ترجمه را به زبان‌های گوناگون جهان داشته‌اند. پیش و پس از او به‌ترتیب #آگاتا_کریستی و #ویلیام_شکسپیر جا دارند.

❄️ جان ری گریشام یا #جان_گریشام (John Ray Grisham) (زاده ۸ فوریه ۱۹۵۵) نویسنده آمریکایی است. رمان‌های گریشام به بسیاری از زبان‌های زنده دنیا ترجمه شده‌اند. بیشتر کتاب‌های وی (گاه با چند ترجمه گوناگون) به فارسی هم ترجمه شده‌اند. از اکثر کتاب‌های وی یک نسخه سینمایی نیز ساخته شده‌است. «وکیل خیابانی»، «اعتراف»، «شیاد»، «جزیره‌ی کامینو»، «کوه خاکستری»، «احضاریه» و «ردیف درختان افرا» از آثار اوست. 

❄️  #الیزابت_بیشاپ (Elizabeth Bishop) (زاده 8 فوریه 1911 ـ درگذشته 6 اکتبر 1979) شاعر و نویسنده آمریکایی بود. او در سال ۱۹۴۹ ملک‌الشعرای آمریکا بود. بیشاپ کتاب‌های شعر متعدد چاپ کرده که از آنها می‌توان به «پرسش‌های سفر» و «شمال و جنوب» اشاره کرد. معروف‌ترین اثر وی شعر «ماهی» است. این شعر را با ترجمه #علی_قنبری در اینجا بخوانید. 

❄️ #پرتو_اشراق (زاده ۱۹ بهمن ۱۳۲۴ – درگذشته ۱۵ آذر ۱۳۹۱) محقق و مترجم سینما و ادبیات و پژوهشگر موسیقی بود. از ترجمه‌های مهم پرتو اشراق می‌توان به این کتاب‌ها اشاره کرد: «ژرفای افتخار»، «عصر بیگناهی»، «بر باد رفته»، «سرگذشت پیانو»، «عصر آوانگارد»، مجموعه چهار جلدی «موسیقی کلاسیک و پاپ»، «ایهام در طبیعت و هنر» و «خاطرات الیا کازان».

❄️ #زیگفرید_کراکائر (Siegfried Kracauer)‏ (زاده ۸ فوریه ۱۸۸۹– درگذشته ۲۶ نوامبر ۱۹۶۶) نویسنده و نظریه‌پرداز واقع‌گرای آلمانی بود. «از کالیگاری تا هیتلر: تاریخ روان‌شناسانه سینمای آلمان» مهم‌ترین اثر وی است که در آن به تحلیل محتوای سینمای آلمان می‌پردازد. #فتح_الله_جعفری_جوزانی این کتاب را به فارسی برگردان کرده است. 

❄️ #مارتین_بوبر (Martin Buber) (زاده ۸ فوریه ۱۸۷۸ ـ درگذشته ۱۳ ژوئن ۱۹۶۵) نویسنده، فیلسوف و استاد دانشگاه یهودی‌تبار اتریشی بود. آثار او بیشتر در زمینه فلسفه دین است و مهم‌ترین آن‌ها کتاب «من و تو» است. این کتاب با ترجمه‌ی #ابوتراب_سهراب توسط #نشر_فرزان_روز منتشر شده است. «کسوف خداوند» و «در باب یهودیت» از دیگر آثار او هستند. 

❄️ #جان_راسکین (John Ruskin) (زاده ۸ فوریه ۱۸۱۹ ـ درگذشته ۲۰ ژانویهٔ ۱۹۰۰) نویسنده، طراح، نقاش و منتقد هنر انگلیس در دوران ویکتوریا بود. او در موضوعات متنوعی مانند زمین‌شناسی، معماری، اسطوره شناسی، گیاه‌شناسی و اقتصاد سیاسی نوشته است. دو کتاب وی با نام «مشعل حافظه» و «در باب هنر و زندگی» با ترجمه #مرضیه_خسروی توسط #نشر_روزگار_نو منتشر شده است. 

❄️ میلتون فینگر که در حرفه‌اش با نام #بیل_فینگر شناخته می‌شد (Bill Finger) (زاده ۸ فوریه ۱۹۱۴ – درگذشته ۱۸ ژانویه ۱۹۷۴) نویسندهٔ کمیک استریپ آمریکایی بود. او برای ساخت مشترک یکی از معروف‌ترین شخصیت‌های دی‌سی کامیکس یعنی «بتمن» به‌همراه #باب_کین شناخته شده‌است. کمیک اولین حضور بتمن در دنیای کمیک را در فیدیبو بخوانید. 

❄️ #جوزپه_اونگارتی (Giuseppe Ungaretti) (زاده 8 فوریه 1888 ـ درگذشته 2 ژوئن 1970) شاعر، روزنامه‌نگار و مقاله‌نویس ایتالیایی بود. گزیده‌ای از اشعار وی با نام «سرزمینی می‌جویم، بکر» توسط #نشر_مشکی با ترجمه #فرامرز_خردمند و «وجد» توسط #نشر_پیکره با ترجمه #فیروز_ناجی منتشر شده است. 

 دیدگاه های شما