تقویم کلیدر 14 بهمن 1397

30 اردیبهشت 1398


یک‌شنبه 14 بهمن 1397
3 فوریه 2019

 

سیمون وی (Simone Weil) (زاده 3 فوریه 1909 ـ درگذشته 24 آگوست 1943) فیلسوف، عارف مسیحی و فعال اجتماعی فرانسوی بود. از میان آثار سیمون وی، «نامه به یک کشیش»، نخستین اثری بود که به زبان فارسی ترجمه شد. این کتاب را نشر نگاه معاصر با ترجمه فروزان راسخی و ویرایش مصطفی ملکیان منتشر کرده است. در این اثر، سیمون وی به عنوان متفکری سخن می‌گوید که از سویی، نخست دلبسته و پایبند دین مسیح است و از سوی دیگر، از تفسیر کلیسای کاتولیک رومی از این دین و آنچه این کلیسا در طول تاریخ به نام دین کرده است بشدت ناخشنود و بیزار است. درباره اندیشه و زندگی سیمون وی کتابی با عنوان «سیمون وی» نوشته ان ام بگلی توسط نشر ماهی با ترجمه هومن پناهنده منتشر شده است. 

پل استر (Paul Auster) (زاده‌ 3 فوریه 1947) رمان‌نویس، فیلمنامه‌نویس، شاعر و مترجم آمریکایی است. شهرت او بیشتر به خاطر مجموعه «سه‌گانه نیویورک» است. این کتاب را نشر افق با ترجمه  خجسته کیهان و  شهرزاد لولاچی منتشر کرده است. از استر آثار بسیاری به فارسی برگردان شده که از این میان می‌توان «کشور آخرین‌ها»، «اختراع انزوا»، «مردی در تاریکی»، «ارواح»، «کپسول زمان»، «هیولا» و «شب پیشگویی» را نام برد. تمامی این آثار توسط نشر افق منتشر شده است. 

گرترود استاین (Gertrude Stein) ‏(زاده ۳ فوریه ۱۸۷۴ ـ درگذشته ۲۷ جولای ۱۹۴۶) رمان‌نویس، نمایشنامه‌نویس و شاعر آمریکایی بود. گرترود استاین را ایجادگر اصطلاح «نسل گمشده» می‌دانند. از او آثاری در ایران منتشر شده که از این میان می‌توان به «آیدا»  نشر نیلوفر، «لطفا رنج نکشید» نشر نیلا، «پیکاسو»  نشر چشمه و «اتوبیوگرافی آلیس بی تکلاس»  نشر آگاه اشاره کرد.

هنینگ مانکل (Henning Mankell) ‏(زاده ۳ فوریه ۱۹۴۸– درگذشته ۵ اکتبر ۲۰۱۵) نویسنده، منتقد و فعال اجتماعی سوئدی بود. بیشترین شهرت مانکل در دنیا برای خلق شخصیت «کارآگاه کورت والاندر» در رمان‌های پلیسی و جنایی‌اش است. کتاب‌های «بازگشت استاد رقص»، «پنجمین زن»، «قاتلان بدون چهره»، «دیوار آتش»، «پسری که روی تختی پر از برف خوابید» و «سگی که به سوی ستاره‌ای می‌دود» از آثار او هستند که توسط  نشر هیرمند و  نشر هرمس منتشر شده‌اند. 

جیمز آلبرت میچنر (James Albert Michener) (زاده 3 فوریه 1907 ـ درگذشته 16 اکتبر 1997) رمان‌نویس و نویسنده داستان کوتاه آمریکایی بود. مچینر در سال ۱۹۴۸ برنده جایزه پولیتزر برای داستان «جنوب اقیانوس آرام» شد. کتاب‌های «سایونارا»، «هاوایی» و «پل‌ها در توکو-ری» از دیگر آثار وی هستند که از همگی اقتباس سینمایی انجام شده است. 

گئورگ تراکل (Georg Trakl) (زاده ۳ فوریه ۱۸۸۷ – درگذشته ۳ نوامبر ۱۹۱۴) شاعر اتریشی بود. منتقدان کار او را با جنبش‌های مختلف هنری پیوند می‌دهند و او را یکی از شاعرانی می‌دانند که لحن تیره و درون‌نگرش در جهت دادن به اکسپرسیونیسم آلمانی تأثیر به‌سزائی داشته است.  نشر افراز گزیده‌ای از اشعار وی را با نام «قلب شب‌زده‌ی من» منتشر کرده است. 

سارا کین (Sarah Kane) (زاده ۳ فوریه ۱۹۷۱ ـ درگذشته ۲۰ فوریه ۱۹۹۹) نمایش‌نامه‌نویس بریتانیایی بود. عشق، تمایل‌های جنسی، مرگ، خشونت و درد از مضامین آثار او هستند. از آثار ترجمه شده وی به فارسی می‌توان «پاک»، «ویرانه»، «دلداده‌گی فدر» و «سایکوسیس 4:48» را نام برد. 

@KLIDARدیدگاه های شما