دختر تحصیلکرده/ تارا وستُوِر

07 بهمن 1397


تارا وستُوِر نویسنده و تاریخ نگار آمریکاییه. کتاب «دختر تحصیلکرده» رو که زندگی‌نامه خودشه در فوریه 2018 منتشر می‌کنه. بنا به گفته ویکی‌پدیا این کتاب 47 هفته متوالی در فهرست پرفروش‌ترین کتاب‌های آمازون و نیویورک‌تایمزبوده و تا حالا به بیش از سی زبان دنیا ترجمه شده.

تارا در یک خانواده مورمون (مورمِن) به دنیا میاد. پدرِ تارا یه مذهبیِ افراطیه و باورهای خاصی هم داره. همین باورها باعث میشن که تارا تا 9 سالگی شناسنامه نداشته باشه و تا 17 سالگی رنگ کلاس درس رو نبینه. چون خانواده نسبت به آموزش دولتی و دکتر و بیمارستان و پلیس فدرال بدگمانن. 
دوران کودکی‌ تارا اغلب در کمک به مادرش به عنوان یک قابله غیرمجاز و کنسرو کردن میوه‌ها و کار در بین آهن‌قراضه‌های پدرش گذشته. چون پدر عزمش رو جزم کرده که روزهای تاریک آخرالزمان رو به بهترین نحو ممکن سپری کنه. بنابراین آذوقه، آب، برق و حتی به قابله نیاز دارن. اما تارا تشنه یادگیریه، تا کی می‌تونه این شرایط بیمارگونه پدرش رو قبول کنه؟! به جاهایی می‌ره که شاید توی خوابش هم بهش فکر نمی‌کرده...

زندگی‌نامه تارا برام خیلی جذابه. یه نفر بین اون همه محدودیت و اعتقادات دست‌وپاگیر به پیشرفت فکر می‌کنه و تلاش می‌کنه. واسه اولین بار تمام جایزه‌هایی که به یه کتاب رسیده رو باور کردم. (لیست افتخاراتش رو پایین‌تر می‌نویسم) دو سه تا کتاب خوندم که مثل این کتاب، باراک اوباما نظر مثبت داشته بهش. فکر کنم خوش‌سلیقه‌ست و باید برم لیست کتاب‌های مورد علاقه‌ اوباما رو دربیارم. 

افتخارات تا به امروز:
🏆کتاب سال ۲۰۱۸ آمازون (به انتخاب ویراستاران)
🏆کتاب سال ۲۰۱۸ گودریدز در زمینه زندگینامه نویسی
🏆بهترین سرگذشت سال ۲۰۱۸

نشر نیلوفر عزیز و جناب ویراستار احسان همتی لطفا در چاپ‌های بعدی کتاب دقتتون رو بیشتر کنین.

چند سطر کتاب

خدا به پدر گفته بود که تعالیمش را با مردمانی که در دامان کوه باک می‌زیستند در میان بگذارد. یک‌شنبه‌ها تقریبا همه‌ی اهالی در کلیسا جمع می‌شدند. این کلیسای کوچک، که از چوب گردو ساخته شده بود، درست کنار شاهراه قرار داشت و مناره‌ای کوچک و جمع‌وجور، که در کلیساهای مورمونی متداول است، بر فرازش دیده می‌شد. وقتی پدرها نیمکت‌های‌شان را ترک کردند پدر آن‌ها را گوشه‌ای گیر انداخت. ابتدا از پسرعمویش جیم شروع کرد که طبعاً وقتی پدر کتاب مقدّسش را در هوا تکان داده و می‌گفت که نوشیدن شیر گناه است، خوب به حرف‌هایش گوش داد. حرف‌های پدر که تمام شد جیم پوزخندی زد آنگاه روی شانه‌ی پدر نواخت و گفت در یک بعدازظهر داغ تابستان، هیچ خدای عادلی انسان را از خوردن بستی توت‌فرنگی خانگی محروم نمی‌کند! بعد زن جیم بازویش را کشیده و راه‌شان را گرفتند و رفتند. همین که جیم از کنار ما رد می‌شد بوی کود حیوانی به مشامم خورد و یادم آمد که: مزرعه‌ی بزرگ فراورده‌های لبنی، که یک مایلی شمال کوه باک قرار دارد، مال جیم است!
ص 13

▫️ دختر تحصیلکرده/ تارا وستُوِر/ مترجم: هوشمند دهقان/ نشر نیلوفر/ چاپ اول پاییز 1397/ 448 صفحه/ قیمت: 48 هزارتومان

یادداشت از: کلیدر/ سعیده تیموری


عنوان اصلی: Educated
نویسنده: Tara Westoverدیدگاه های شما