و تو خواهی یافت گنجی را که در تو خفته است

30 اردیبهشت 1398لوران گونل نویسنده فرانسوی در کتاب‌هایش دغدغه‎های روانشناختی و فلسفی مذهبی افراد رو مطرح می‌کنه. تا این‌جا که دو کتاب (روزی که زندگی کردن آموختم و کتاب حاضر) از این نویسنده دیدم، می‌شه گفت این‌طور پیش می‌ره که شخصیت‌های مدرن، یک مسیر دگرگونی رو آغاز می‌کنند.

کتاب "و تو خواهی یافت" سرگذشت آلیس زن جوان و بازاریاب موفقی رو حکایت می‌کنه که روزی متوجه می‌شه عشق قدیمی‌اش، ژرمی که حالا یک کشیش شده، مشکلاتی داره. آلیس برای کمک به ژرمی تصمیم می‌گیره برای کلیسا تبلیغ کنه تا افراد بیشتری به اونجا برن و ژرمی رو از افسردگی و ناموفق بودن رها کنه. البته این درحالیه که نه ژرمی نه خود آلیس اعتقاد چندانی به خدا ندارن!

آلیس تصمیم می‌گیره انجیل رو بخونه تا بفهمه چطور تبلیغات کنه، اما انگار مطالب انجیل چندان منطقی و درست به نظر نمی‌رسن. بنابراین دوره می‌افته تا بتونه مطالب مفیدتری گیر بیاره...

همون‌طور که اول هم گفتم ویژگی این کتاب اینه که سوال‌هایی رو مطرح می‌کنه و همراه با شخصیت اصلی به دنبال جواب اون‌ها می‌گرده. در همین حین، راه‌های مختلفی رو برای تغییر و یا رسیدن به جواب‌ها پیشنهاد می‌کنه که گاهی ممکنه آزار دهنده و یا عجیب باشن، مثل اهدای کاندوم به خیریه کلیسا! 

اما بخوام تبلیغاتی‌تر حرف بزنم می‌تونم بگم دو کتاب این نویسنده منو یاد کارهای #میچ_آلبوم می‌ندازه. سیر و سلوکی روانشناسانه و کمی مذهبی برای دگرگونی افراد.

◀️ #چند_سطر_کتاب
یک ساعت، آلیس نیمه ولو بر روی میز کارش، با چشمان خسته و حالتی عصبی، لب‌هایش را به دندان می‌گزید، تا سرحد یاس. اگر به خودش ماموریت کمک به ژرمی را نداده بود، به این کتاب می‌خندید، بس که مطالب آن به نظرش مضحک و مسخره بود: مصیبت‌بار، یکپارچه خریت، بی سر و ته، دستورات و تعلیماتی اجرا نشدنی، و خیلی ساده غیرمنطقی و دور از عقل.
مسیح می‌گفت: «خوشبخت هستید، هنگامی که به شما دشنام می‌دهند.»
عجب! فحش خوردن خوشبختی است، نه؟ هر روز شاهدش هستیم.
«خوشبخت کسانی که روح و سرشتی فقیر دارند.»
این درست است. به چه درد می‌خورد که تا بیست و پنج سالگی پشت نیمکت‌ها عرق بریزیم تا بتوانیم فهم و شعورمان را آبدیده کنیم؟ در حالی‌که برای خوشبخت بودن کافی است شعور نداشته باشیم. به قول معروف: بدون شعور و درک، کسی از ساده‌لوحی و خوش‌باوری شما سو استفاده نمی‌کند. کسی در فکر استثمار شما نخواهد بود. کسی شما را مسخره نمی‌کند.
«اگر کسی به گونه‌ی راست شما سیلی زد، گونه‌ی چپ را جلو بیاورید.»
البته. حیف که زودتر به فکرم نرسید.
«کسی که خود را در بالا فرض کند زمین خواهد خورد.»
عجب! مثل آخرین قانون اصلاحات دبیرستان است.
ص 32

📕و تو خواهی یافت گنجی را که در تو خفته است/ نویسنده: لوران گونل/ مترجم: #فروغ_طاعتی/ #نشر_نون/296 صفحه/  قیمت: 33 هزار تومان

یادداشت از: کلیدر/ مهرنوش چمنی

عنوان اصلی: et tu trouveras le tresor qui dort en toi
نویسنده:  Laurent Gounelle

 دیدگاه های شما