تقویم کلیدر 20 دی 1397

20 دی 1397


پنج‌شنبه 20 دی 1397
10 ژانویه 2019
 

حیدر یغما (زاده۲۰ دی ۱۳۰۲ - درگذشته ۲ اسفند ۱۳۶۶) شاعر ایرانی بود. او به سبب شغل‌اش به شاعر خشتمال مشهور شد. یغما در کودکی ناچار به انجام  کار سخت برای به دست آوردن روزی بود، تا جایی که از رفتن به مدرسه بازماند و تا میانسالی از خواندن و نوشتن بی‌بهره بود.

من يكي كارگر بيل بدستم، بر من
نام شاعر مگذاريد و حرامم مكنيد

امید مهدی‌نژاد می‌نویسد: 
«یغما آوانگارد هم بود، موهایش را شانه نمی‌زد و به‌جای ژل از سرش گِل می‌چكید. با همان لباس مندرس خاك‌آلود كه لباسش كارگری‌اش بود و كفش‌های پلاستیكی پاره پاره به جلسات ادبی می‌رفت و شعر می‌خواند. بعضی وقتها بیل‌اش را هم با خودش می‌برد و دم در پارك می‌كرد.»

دستم اندر كار روزی و دهانم پر سرود
اشك شوقم با عرق‌های جبین آید فرود
ای خوش آن شاعر كه نان از دسترنج آرد به دست
وی خوش آن عاشق كه ورزد عشق با بود و نبود

 

آلکسی تولستوی (Aleksey Tolstoy) (زاده 10 ژانویه 1883 ـ 23 فوریه 1945) نمایش‌نامه‌نویس، شاعر و نویسنده روسی بود. «پتر اول» و «گذر از رنج‌ها» دو اثر معروف وی هستند. کتاب «گذر از رنج‌ها» توسط نشر امیرکبیر و «پتر اول» توسط نشر نگاه منتشر شده. البته «پتر اول» با نام‌های «پطر کبیر» و «پطر اول» هم منتشر شده. از دیگر آثار ترجمه شده وی به فارسی می‌توان به «عشق بی‌پایان»، «کودکی نیکیتا»، «آئلیتا» و «رسالت زبان و ادبیات» اشاره کرد.


فیلیپ لوین (Philip Levine) (زاده ۱۰ ژانویه ۱۹۲۸ – درگذشته ۱۴ فوریه ۲۰۱۵) شاعر آمریکایی بود که بین سال‌های ۱۹۶۳ تا ۲۰۱۵ میلادی فعالیت می‌کرد. وی در سال ۱۹۹۵ برنده جایزه پولیتزر برای شعر شد.

@KLIDARدیدگاه های شما