تقویم کلیدر 19 دی 1397

19 دی 1397


چهارشنبه 19 دی 1397
9 ژانویه 2019

سیمون لوسی ارنستین ماری برتراند دوبوار مشهور به سیمون دوبوار (Simone De Beauvoir) (زاده ۹ ژانویه ۱۹۰۸ ـ درگذشته ۱۴ آوریل ۱۹۸۶) فیلسوف، نویسنده، فمینیست و اگزیستانسیالیست فرانسوی بود. بووُآر به عنوان مادر فمینیسم ِ بعد از ۱۹۶۸ شناخته می‌شود. معروف‌ترین اثر وی «جنس دوم» نام دارد که در سال ۱۹۴۹ نوشته شده‌است. این کتاب به تفصیل به تجزیه و تحلیل ستمی که در طول تاریخ به جنس زن شده‌است می‌پردازد. «جنس دوم» توسط قاسم صنعوی به فارسی برگردان شده‌است. از دیگر آثار ترجمه شده وی به فارسی می‌توان به «ماندارن‌ها»، «خون دیگران»، «وانهاده»، «مرگ آرام» و «همه می‌میرند» اشاره کرد.
 
ایرج جنتی‌ عطایی (زاده ۱۹ دی ۱۳۲۵) شاعر، ترانه‌سرا، نمایشنامه‌نویس و کارگردان تئاتر ایرانی است. جنتی عطایی پیش از انقلاب راهی انگلستان شد و هم اکنون در آن کشور زندگی می‌کند. بیشتر ترانه‌های او (نزدیک به ۳۰۰ ترانه) را بهترین‌های موسیقی پاپ ایران اجرا کرده‌اند. همچنین او یک مجموعه شعر پیش از انقلاب با نام «و آنگاه آه ای فرشته» و یک مجموعه در تبعید بانام «آواز در زنجیر» منتشر کرده است. از گزیده ترانه‌های او می‌توان «مرا به خانه‌ام ببر» و «زمزمه‌های یک شب سی ساله» را نام برد. 

کورت توخولسکی (Kurt Tucholsky) (زاده ۹ ژانویه ۱۸۹۰ - درگذشته ۲۱ دسامبر ۱۹۳۵) نویسنده، شاعر و روزنامه‌نگار آلمانی بود. از آثار وی می‌توان به «خرده فرمایش‌های جناب پتر پانتز»، «بعضی‌ها هیچ‌وقت نمی‌فهمن!» و «قصر گریپسهلم» اشاره کرد. هر سه این آثار در ایران توسط #نشر_افراز منتشر شده‌اند. 
▫️به افتخار توخولسکی انجمن قلم سوئد بورس تحصیلی‌ای در قالب جایزه‌ای هر سال طی مراسمی اهدا می‌کند. این جایزه به نویسنده یا ناشری اهدا می‌شود که برای نوشته‌هایش مورد خشونت قرار گرفته باشد، تهدید شده باشد یا به زندان محکوم شده باشد. از ایران تاکنون فرج سرکوهی و ناصر زرافشان این جایزه را دریافت کرده‌اند./ ویکی‌پدیا

هاینر مولر (Heiner Müller) (زاده ۹ ژانویه ۱۹۲۹ - درگذشته ۳۰ دسامبر ۱۹۹۵) نمایشنامه‌نویس، شاعر، نویسنده و کارگردان تئاتر آلمانی بود. که به او لقب بزرگترین «شاعر زنده تئاتر» پس از مرگ ساموئل بکت داده شده‌است. «هملت ماشین» مهم‌ترین اثر وی است که از پایان فرهنگ اروپایی حرف می‌زند. این اثر به همراه آثار دیگری از مولر چون «ویتسک» و «ماموریت» به فارسی برگردان شده‌اند. 

برایان فریل (Brian Friel) (زاده ۹ ژانویه ۱۹۲۹ - درگذشته ۲ اکتبر ۲۰۱۵) نمایشنامه‌نویس و نویسنده ایرلندی بود. نمایشنامه «در لوناسا» افتخارات زیادی برای وی به ارمغان آورد. فیلمی هم براساس این نمایشنامه با بازی مریل استریپ و کارگردانی پت اوکانر ساخته شده است. «در لوناسا»، «شفابخش» و «برگردان‌ها» از آثار منتشر شده فریل در ایران هستند. 

آرتور کریستن سن (Arthur Christensen) (زاده ۹ ژانویه ۱۸۷۵ – درگذشته ۳۱ مارس ۱۹۴۵) خاورشناس، لغت‌شناس و پژوهشگر دانمارکی بود. کتاب‌های «ایران در زمان ساسانیان»، «نخستین انسان و نخستین شهریار»، «کیانیان»، «کاوه آهنگر و درفش کاویانی» و «ایران در زمان ساسانیان» از آثار منتشر شده وی در ایران هستند. 

کارل چاپک (Karel Čapek) (زاده ۹ ژانویه ۱۸۹۰ـ درگذشته ۲۵ دسامبر ۱۹۳۸) از مشهورترین نویسندگان چک بود. مشهورترین اثر او «کارخانه ربات‌سازی روسوم» است که در ایران با نام‌های «روبوت‌های جهانی روسوم» و «آدم‌های ماشینی» به فارسی برگردان شده است. «حشرات»، «کارخانه مطلق‌سازی» و «جنگ با مارمولک‌ها» از دیگر آثار وی هستند.

کارل لویت (Karl Löwith)‏ (زاده ۹ ژانویه ۱۸۹۷ - درگذشته ۲۶ می ۱۹۷۳) فیلسوف آلمانی و شاگرد #مارتین_هایدگر بود. از لویت آثاری چون «ماکس وبر و کارل مارکس»، «معنا در تاریخ» و «از هگل تا نيچه» در ایران منتشر شده‌اند. او در کتاب «از هگل تا نیچه» به بررسی زوال فلسفهٔ کلاسیک آلمان می‌پردازد.

@KLIDARدیدگاه های شما