ستاره سرگردان

18 دی 1397


 

چون اسم نویسنده سخته، به اسم کوچیکش صدا می‌زنم! جناب ژان، نویسنده فرانسوی در سال 2008 برنده نوبل ادبیات شد. ویکی‌پدیا می‌گه اولین کتاب این نویسنده هم به نام "بازجویی" برنده جایزه شده و تاکنون چهل اثر از این نویسنده منتشر شده است.

به نظر می‌رسه این کتاب نشر آموت چندان موفق نبوده. چاپ اول اون سال 95 با شمارگان 1100 نسخه منتشر می‌شه و هرچی جست و جو کردم، انگار به چاپ بعدی نرسیده. نمی‌دونم علت این امر چی می‌تونه باشه، شاید به این دلیل که نویسنده‌ش "جوجو مویز" نیست!

استر، دختر نوجوان یهودی ساکن یکی از روستاهای فرانسه در نزدیکی مرز ایتالیاست. نام رسمی این دختر، هلن بوده اما همه اون رو به نام یهودی "استر" به معنی ستاره صدا می‌زنن. اون‌ها در میانه جنگ جهانی دوم هستند و یهودی‌های روستا مجبورند هر روز برای حضور غیاب به نزد سربازان ایتالیایی برن. با شدت گرفتن جنگ و تغییرات سیاسی، استر و خانواده‌اش مجبور می‌شن به جایی دیگه مهاجرت کنن و این‌طور می‌شه که سر از فلسطین در میارن. در همین حال بخش دیگه‌ای از داستان از زبان نجمه روایت می‌شه. نجمه ساکن شهر عکا در فلسطین بود اما اونجا بعد از اعلام استقلال اسرائیل به تصرف اون‌ها در میاد و افراد زیادی از شهر و دیارشون آواره می‌شن.

 افرادی از سرزمینشون آواره می‌شن، تا آواره‌های جدیدی جای اون‌ها رو بگیرن. جناب ژان بدون طرفداری از گروه خاصی، این رویدادهای سیاسی رو به تصویر کشیده و زندگی افرادی رو نشون میده که بازیچه شدند و برای نجات جونشون تلاش می‌کنند. طعنه‌ای که در این کتاب هست، جانبداری رو کمی سخت می‌کنه.

 

#چند_سطر_کتاب

حالا پیانو در بالای خیابان، سمت هتل ترمینوس رسیده بود و دیگر دیده نمی‌شد. در همین لحظه آقای فرن، بدون این‌که آن‌ها را ببیند از مقابلشان گذشته بود، صورت سفیدش کنجکاوانه شاید به خاطر تشویش و یا شاید به علت باران درهم رفته بود. ریش بزی خاکستری رنگش می‌جنبید، گویی با خودش صحبت می‌کرد و شاید هم سربازان ایتالیایی را به زبان خودش نفرین می‌کرد. صحنه‌ای که به نظرش هم خنده‌دار می‌آمد و هم غمناک. استر احساس کرده بود چیزی گلویش را می‌فشارد. او حالا تازه معنی جنگ را می‌فهمید چرا که وقتی جنگ باشد، مردان، پلیس‌ها و سربازان با کلاه‌های مضحک پردارشان جرئت می‌کنند که پیانو را از خانه آقای فرن به سالن غذاخوری هتل ترمینوس ببرند. با این حال آقای فرن بیش از هر کس دیگری در دنیا، پیانویش را دوست داشت، تنها چیزی که از زندگی برایش مانده بود.

ص 39

 

📓  ستاره سرگردان/ ژان ماری گوستاو لوکلزیو/ برگردان: #سجاد_تبریزی/ #نشر_آموت/ 360 صفحه/ قیمت: 21500 تومان

یادداشت از: کلیدر/ مهرنوش چمنی

@KLIDARدیدگاه های شما