تقویم کلیدر 17 دی 1397

29 فروردین 1398


دوشنبه 17 دی 1397
7 ژانویه 2019

جرالد دارل (Gerald Durrell) (زاده 7 ژانویه 1925 - درگذشته 30 ژانویه 1995) متخصص حفاظت از محیط زیست و نویسنده بریتانیایی بود. نوشته‌های او آمیزه‌ای از اطلاعات عمومی مستند درباره‌ی زندگی حیوانات، همراه با طنزی در قالب نثری روان و شیوا است. از پرفروش‌ترین آثار او می‌توان به «خانواده‌ی من و بقیه‌ی حیوانات» اشاره کرد. نشر چشمه این کتاب را با ترجمه گلی امامی منتشر کرده است. 

ویلیام پیتر بلتی (William Peter Blatty) (زاده ۷ ژانویه ۱۹۲۸ - درگذشته ۱۲ ژانویه ۲۰۱۷) نویسنده و فیلمساز آمریکایی بود. کتاب «جن گیر» مشهورترین اثر اوست که آن را در سال ۱۹۷۱ نوشت. همچنین وی فیلنامه‌ای بر اساس این کتاب نوشت که برنده جایزه اسکار بهترین فیلم‌نامه اقتباسی شد. از دیگر آثار او می‌توان «جایی دیگر»، «دیمیتر» و «دیوانه» را نام برد.

رولان توپور (Roland Topor) (زاده7 ژانویه 1938 ـ درگذشته 16 آوریل 1997) تصویرگر، نقاش، کاریکاتوریست و نویسنده فرانسوی بود. معروفترین اثر توپور، رمان «مستاجر» است که در ایران توسط #کورش_سلیم_زاده به فارسی برگردان شده است. رومن پولانسکی در سال ۱۹۷۶ فیلمی با همین نام، بر اساس این رمان ساخت.

سوفیاکسانن (Sofi Oksanen) (زاده ۷ ژانویه ۱۹۷۷) نویسنده فنلاندی است. «تطهیر» مشهورترین رمان او است که در سال ۲۰۰۸ منتشر شد و چندین جایزه برای او به‌همراه داشت. در سال 2012 فیلمی براساس این رمان با همین نام ساخته شده است. 

زورا نیل هرستون (Zora Neale Hurston) (زاده ۷ ژانویه ۱۸۹۱ – درگذشته ۲۸ ژانویه ۱۹۶۰) نویسنده و انسان‌شناس آفریقایی-آمریکایی بود. از او چهار رمان و بیش از ۵۰ داستان کوتاه، نمایشنامه و مقالات منتشر شده‌است. بهترین اثر او رمان «چشمان آن‌ها به خدا می‌نگریست» است. 

@KLIDARدیدگاه های شما