تقویم کلیدر  جمعه 14 دی 1397

29 فروردین 1398


#تقویم_کلیدر 

جمعه 14 دی 1397
4 ژانویه 2019

 

💠 #یاکوب_گریم (Jacob Grimm) (زاده ۴ ژانویه ۱۷۸۵ ـ درگذشته ۲۰ سپتامبر ۱۸۶۳) حقوق‌دان، زبان شناس، نویسنده و اسطوره‌شناس آلمانی بود. یاکوب گریم به کمک برادرش ویلهلم، قصه‌های قومی سرزمین آلمان را گردآوری کردند. این داستان‌ها که امروزه به نام قصه‌های برادران گریم شناخته می‌شود، مجموعه‌ای از دوست‌داشتنی‌ترین قصه‌های کودکان است. این کتاب‌ها در ایران توسط انتشارات مختلفی چون #نشر_پیدایش و #نشر_محراب_قلم منتشر شده‌اند. 

💠 حسین محی‌الدین #الهی_قمشه‌ای (زاده ۱۴ دی ۱۳۱۸) مولوی‌شناس، شاعر، مترجم و نویسنده ایرانی است و در نقاشی و خطاطی نیز آثاری دارد. همچنین وی به زبان‌های عربی، انگلیسی و فرانسوی مسلط است. قمشه‌ای دارای تألیفات و ترجمه‌های متعددی است که از این میان می‌توان به «365 روز در صحبت مولانا»، «گزیده فیه مافیه»، «365 روز در صحبت حافظ»، «حکمت الهی عام و خاص» و «مقالات» اشاره کرد. 

💠 #گائو_شینگ_جیان (Gao Xingjian) (زاده ۴ ژانویه ۱۹۴۰) نویسنده و نقاش چینی فرانسوی است. وی در سال 2000 موفق به کسب جایزه #نوبل ادبیات شد. #نشر_روزگار دو کتاب با نام‌های «کتاب یک مرد تنها» و «قلاب ماهیگیری پدربزرگ» و #نشر_نیلوفر کتاب «کوهسار جان» را از این نویسنده منتشر کرده است. 

💠 #هارلن_کوبن (Harlan Coben) (زاده ۴ ژانویه ۱۹۶۲) نویسنده آمریکایی است. آثار وی همواره مورد اقبال منتقدین و علاقه‌مندان به ژانر معمایی_جنایی واقع شده است. از آثار ترجمه شده وی به فارسی می‌توان به «یک بار فریبم بدهی» که توسط #نشر_هیرمند و «شش سال» و «مخمصه» که توسط #نشر_تندیس منتشر شده، اشاره کرد. 

💠 #جیانی_واتیمو (Gianni Vattimo) (زاده ۴ ژانویه ۱۹۳۶) نویسنده، فیلسوف و سیاستمدار برجسته ایتالیایی ا‌ست. از وی آثاری چون «پایان مدرنیته»، «تفکر سست» و «آینده دین و خدا در مسیحیت» در ایران منتشر شده است. کتاب «آینده دین و خدا در مسیحیت» به طور مشترک با #ریچارد_رورتی نوشته شده است. 

💠 #مکس_ایستمن (Max Eastman) (زاده 4 ژانویه 1883 ـ درگذشته 25 مارس 1969) نویسنده، مترجم و ویراستار آمریکایی بود که عمده کارش در زمینه ادبیات رادیکال سیاسی است. از آثار وی می‌توان به «لذت زندگی»، «از وقتی که لنین مرد»، «ذهن ادبی» و «آیا مارکسیسم علم است؟» اشاره کرد. 

@KLIDARدیدگاه های شما