عذاب وجدان/ آلبا دِسِس پِدِس

31 فروردین 1398


چه اسم خوش آهنگی، آلبا دِسِس پِدِس. حالا چند روز پیش یه کتابی دیدیم از #نشر_علمی_و_فرهنگی که کتاب «دفترچه ممنوع» این نویسنده رو منتشر کرده و اسم نویسنده رو روی جلد زده بود آلباد سپرس!! اگر اسم کتاب مشهور نبود مطمئنا فکر می‌کردیم یه نویسنده دیگه‌ست. قسمت تلخ‌تر ماجرا هم اینه که پایین اسم نویسنده زده شده «مترجم: بهمن فرزانه»😶

خانم دسس پدس جزو اولین فمینیست‌های ایتالیایی‌ان. طوری که دوره‌ای به خاطر این موضوع به زندان رفتن و دوره‌ای آثارشون ممنوع شده و... تو بیشتر آثارش مشخصه که تمام سعی خودش رو کرده بعضی مشکلات زنان رو در داستان‌های خودش جای بده. مثلا در همین کتاب به رابطه اجباری و سرد یه زن اشاره می‌کنه و مشکلاتی که این رابطه براش رقم میزنه.

داستان از نامه‌نگاری دو زن که زمانی با هم دوست بودن شروع میشه و تا آخر کتاب همین سبک نامه‌نگاری پیش میره. البته افراد دیگه‌ای هم به فرستنده و گیرنده نامه‌ها اضافه میشن. ولی بیشتر نامه‌ها برای همان دو زن «فرانچسکا» و «ایزابلا»ست. فرانچسکا زنی مدرن که از تنهایی رنج میبره و خسته از زندگی تکراری و بی‌عاطفه با شوهرش، رابطه‌ای رو با یه مرد دیگه شروع می‌کنه. طرف دیگه ایزابلا زنی کاتولیک و پایبند به عقاید خاص و مذهبی خودش. شخصیت‌های داستان با کمک همین نامه‌ها رازهایی رو فاش می‌کنن و به خیلی از کارهای خودشون اعتراف می‌کنن. 
 
نویسنده با زیرکی اطلاعات داستان رو توی تمام نامه‌های پخش کرده و همین موضوع باعث کشش خواننده به کتاب میشه. دسس پدس تمام کلیشه‌های یک جامعه رو به چالش می‌کشه و سعی می‌کنه رابطه انسان‌ها با مذهب و مدرنیته رو نشون بده. 


چند سطر کتاب

برای من کار بسیار آسانی است که در زیارتگاه و یا در کلیسایی به نزد کشیش بروم و از پشت نرده‌های اعتراف‌گاه، تمام داستان خود برای او تعریف کنم (عملی است بسیار متداول و عادی) و اسم آن تعریف‌کردن را برای بیگانه‌ای، هر‌ چند  که لباس کشیشی به تن داشته باشد را برای خودمان بگذاریم «ندامت». از همه این حرف‌ها گذشته تو معتقد هستی که من عاشق ماتئو نیستم و بعضی از سوالات تو انگار می‌خواهند با گوش‌کنایه‌ای به من حالی کنند که خود او نیز عاشق من نیست. عاشق ثروت من است. به همین دلیل من می‌توانم قول بدهم که دیگر او را نبینم، یک نامه زیبا، برای وداع برایش بنویسم. البته به شرط این‌که با دیدن مجدد ماتئو، بار دیگر وجود من گرفتار شهوت نشود، بار دیگر تسلیم او نشوم و آن را به گردن ابلیس نیندازم که مرا وسوسه کرده بود. 
ص 47


عذاب وجدان/ آلبا دِسِس پِدِس/ مترجم: بهمن فرزانه/ نشر ققنوس/ چاپ یازدهم 1395/ 503 صفحه/ قیمت: 28 هزار تومان

یادداشت از: کلیدر/ سعیده تیموریدیدگاه های شما