تقویم کلیدر 12 دی 1397

29 فروردین 1398


چهارشنبه 12 دی 1397
2 ژانویه 2019

آیزاک آسیموف (Isaac Asimov) (زاده ۲ ژانویه ۱۹۲۰ - درگذشته ۶ آوریل ۱۹۹۲) نویسنده آمریکایی روسی‌تبارِ گونه‌های علمی، علمی–تخیلی، خیال‌پردازی و وحشت بود. آسیموف که دکترای بیوشیمی داشت بیش از ۵۰۰ عنوان کتاب نوشت و سیارک "آسیموف ۵۰۲۰" به افتخار وی نامگذاری شد. از آثار ترجمه شده وی به فارسی می‌توان به «ایزدان هم»، «شبح خورشید»، «غارهای پولادین»، «بنیاد کهکشانی و زمین»، «پایان ابدیت» و «برجیس را بخر» اشاره کرد. 

ایرج زبردست (زاده 12 دی 1353) شاعر و رباعی‌سرای ایرانی است. از آثار وی می‌توان «حیات دوباره‌ی دیروز»، «شهری که در آن مرگ از آن می‌خواند»، «دفی از پوست ابلیس»، «شکل دیگر من»، «سرهای بریده بادبادک بودند» و «باران که بیاید همه عاشق هستند» را نام برد. در دو کتاب «ایرج زبردست خیامی دیگر» و «ترانه‌های پرتشویش: تطور مضمونیِ رباعی از خیام تا زبردست» وی و رباعیاتش مورد نقد و بررسی قرار گرفته‌اند. 

نسیم خاکسار (زاده 12 دی 1322) نویسنده، مترجم، مقاله‌نویس، شاعر و نمایش‌نامه‌نویس ایرانی است. کتاب‌های «اگر آدم‌ها همدیگر را دوست بدارند»، «گیاهک»، «قفس طوطی جهان خانم»، «بادنماها و شلاق‌ها»، «گام‌های پیمودن»، «سفر تاجیکستان» و «فراز مسند خورشید» از آثار وی هستند. 

دیوید مککی (David McKee) (زاده ۲ ژانویه ۱۹۳۵) نویسنده و تصویرگر بریتانیایی است که بیشتر در حوزه کتاب‌ها و انیمیشین‌های کودکان فعالیت می‌کند. او برنده جایزه هانس کریستین اندرسن در سال ۲۰۰۶ است. از او آثاری چون «شش مرد»، «المر فیل رنگارنگ»، «سه غول»، «الان نه برنارد» و «عاج در عاج» در ایران منتشر شده است. 

@KLIDARدیدگاه های شما