فلسفه‌ تنهایی/ لارس اسونسن

09 دی 1397


«فلسفه تنهایی» اولین کتاب از مجموعه‌ی دوم «تجربه و هنر زندگی» است که #نشر_نو منتشر کرده. مجموعه اول «تجربه و هنر زندگی» پیش‌تر به سرپرستی خشایار دیهیمی توسط #نشر_گمان منتشر می‌شدن. این‌ که چرا نام هنر زندگی برای این مجموعه کتاب‌های فلسفی انتخاب شده جناب دیهیمی، سرپرست مجموعه، به طور کامل در 14 صفحه اول کتاب توضیح دادن. هدف این کتاب‌ها اینه که فلسفه رو به زندگی مردم معمولی بیاره. و الحق که خیلی روان و ساده گفته شدن. 

«فلسفه تنهایی» از رویکرد و منظر فلسفی تنهایی رو بررسی می‌کنه. درباره اینکه آدم‌ها چرا احساس تنهایی می‌کنن؟ اصلا مسئله تنهایی در زندگی چه جایگاهی داره؟ شبکه‌های اجتماعی چه تاثیری روی تنهایی ما داشتن؟ آیا تنهایی در انسان‌های مدرن شدت گرفته؟ 

«تقریبا هر آنچه گمان می‌بردم درباره‌ی تنهایی می‌دانم خلاف از آب در آمد.» این اولین جمله است‌ که اسونسن شروع کرده و کتاب رو که بخونید متوجه می‌شین بیراه نگفته. طی خوندن، تمام فرضیات شما رو زیر سوال می‌بره. برای مثال میدونستید تعداد افرادی که ما رو احاطه کردن هیچ ربطی به تنهایی ما ندارن!!؟

کتاب از هشت فصل تشکیل شده. در فصل اول نویسنده در مورد تنهایی (در حوزه‌ی روانشناسی؛ نه فلسفه) گزارشی رو ارائه میده و سعی کرده فرق اون رو با کلمات دیگه مثل انزوا و گوشه گیری نشون بده. 

از نظر اسونسن همه ما تنهایی رو از کودکی تجربه کردیم  و هر کسی ادعا کنه تا حالا تنهایی رو تجربه نکرده، اختلال احساسی و عاطفی داره. تنهایی چنین معناهایی نداره. یک پدیده ذهنیه و ما وقتی احساس تنهایی می‌کنیم که روابط لذت بخشی با دیگران نداریم. 


چند سطر کتاب

زیمل مؤکداً می‌گوید که تنهایی به معنای این نیست که جماعاتی وجود ندارند، بلکه به معنای این است که جماعات ایده‌‌آل [که همبستگی کاملی داشته باشند] هرگز شکل نگرفته‌اند. اگر ما موجوداتی اجتماعی نبودیم، تنهایی هم وجود نمی‌داشت. دقیقا به همین دلیل که ما موجوداتی اجتماعی هستیم زیستن در فضایی اجتماعی که در آن پیوندی با دیگران نداریم به نظرمان زیستنی بس تنها می‌آید. الکسی دو توکویل هم در پژوهش درباره‌ی دموکراسی در امریکا در دهه‌ی 1830 همین نکته را بیان می‌کند. او در یکی از نامه‌هایش می‌نویسد تنها ماندن در برّ بیابان بسی آسان‌تر و قابل‌تحمل‌تر از تنها ماندن در میان انبوه آدمیان است. حال و وضع غم‌بار شهرهای بزرگ به خوبی در کاریکاتوری که مجله‌ی نیویورکر در 2004 منتشر کرد عیان شده است. در این کاریکاتور دستفروشی تصویر شده است که مقوا_نوشته‌ای دارد با این مضمون: «هر نگاه فقط یک دلار».
ص6

▫️ فلسفه‌ تنهایی/ لارس اسونسن/ مترجم: خشایار دیهیمی/  نشر نو/ چاپ اول 1397/ 225 صفحه/ قیمت: 30هزارتومان

یادداشت از: کلیدر/ سعیده تیموری


عنوان اصلی: A Philosophy of Loneliness
نویسنده: #Lars_Svendsen

@KLIDARدیدگاه های شما