به آواز باد گوش بسپار/ هاروکی موراکامی

29 فروردین 1398


#کتاب_امروز:
📙 به آواز باد گوش بسپار
🔸 #هاروکی_موراکامی

📚@klidar

بیاین با هم چند سطر کتاب بخونیم:
شب آرامی بود.{…} «سردمه». {…} سرم را تکان دادم. «آره.» {…} «عجیبه هیچی یادم نمی‌آد.» سعی کردم {…} به یاد بیاورم. درحالی‌که {…} چندباری در سکوت سر تکان داد. دوباره {…} «چندین ساله که چیزهای زیادی بر وفق مرادم نبوده.» دیگر سعی نکردیم چیزی بگوییم، تنها {…}.

خب! این‌ها که خوندیم سطرهایی بود از کتاب «به آواز باد گوش بسپار»، البته نسخه فارسی‌اش. حالا اینا اینجوری که من نوشتم پشت سر هم نبودن ها! من ردیفشون کردم که عمق فاجعه رو نشون بدم. هرچند همین‌که مُمَیِّزانِ محترم و کارکشته‌ی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اجازه دادن که ناشر به جای حذفیات، نقطه‌چین بذاره خودش یک گام به جلو هست. اگه در انتخابات شرکت نمی‌کردیم می‌گفتن به جاش شکلک 👍 -به معنای لایک- بذارن. 
اما جدا از حذفیاتی که تحمیل شده این نخستین داستانِ نوشته شده توسط آقای هاروکی موراکامی، با همین وضع تکه‌پاره هم ارزش خوندن رو داره. جالبه که نویسنده می‌گه چندین ماه تلاش صرف پایان دادنش کرده، و خب سرانجام حاصل کارش این شده که برای همین داستان، نخستین جایزه ادبی‌ش رو گرفته. 
داستانِ کتاب، هجده روز از زندگی یک پسر جوان آسمان‌جل و شرح دختربازی‌ها و ولنگاری‌های اونه. البته که کاملا مشخص هست این آقاپسرِ داستان ما، مایه‌هایی از تفکر و ژرف‌نگری رو داره که با بقیه‌ی هم‌سن و سال‌هاش متفاوتش کرده. شاید مثل جوونی‌های خود موراکامی.

دیگه این که بعد از این کتاب، موراکامی دو تا داستان دیگه هم نوشته که به «سه‌گانه‌ی موش» معروف شدن. «پین‌بال 1973» و «تعقیب گوسفند وحشی». 
راستی خبر خوب این که می‌تونین متن انگلیسی دو تا داستان اول رو از اینجا دانلود کنین و اگه حوصله داشتین نقطه‌چین‌های بالا رو پر کنین!


◀️ #چند_سطر_کتاب 


پرسید: «تو چرا کتاب می‌خونی؟»
بدون این‌که به او نگاه کنم یک لقمه شاه‌ماهی و سالاد سبزیجات خوردم و پاسخ دادم «تو چرا آبجو می‌خوری؟»
حدود پنج‌دقیقه‌ی بعد گفت «خوبیِ آبجو اینه که همش رو می‌شاشی. مثل یک بازی دوبل با یک ضربه به بیرون و یک ضربه به داخل؛ چیزی باقی نمی‌مونه.» 
به من نگاه کرد که در حال خوردن بودم.
دوباره پرسید: «خب، تو چرا همیشه کتاب می‌خونی؟»
ص31

عنوان اصلی: Wind/Pinball: two novels
نویسنده: #Haruki_Murakami

⚪️به آواز باد گوش بسپار/ هاروکی موراکامی/ #محمدحسین_واقف/ #نشر_چشمه/ 141صفحه/ چاپ ششم1396/ 12500تومان


✍️ #مهدی_کاکولی/ کلبه‌کتاب‌کلیدر

 دیدگاه های شما