فروشنده‌ی دوره‌گرد/ پتر هاندکه

29 فروردین 1398


پتر هاندکه نویسنده و نمایش‌نامه‌نویس اتریشیه، که به عنوان یکی از نویسنده‌های بزرگ آلمانی زبان شناخته می‌شه. یکی از مهم‌ترین آثار این نویسنده، نمایش‌نامه «کاسپار» است که براساس آن نمایشی در ایران اجرا شده. امروز به سراغ سومین کتاب هاندکه، «فروشنده‌ی دوره‌گرد» میریم...

«فروشنده دوره گرد» یک اثر کاملا جناییه که شخصیت اصلی‌ش یک فروشنده دوره ‌گرده. این کتاب داستان قتلی رو روایت می‌کنه. قتلی که فروشنده شاهد تمام اتفاقات ریز و درشت اون بوده. دقیقا مثل شاهدی که همه جا حضور داشته و حالا داره تمام اتفاقات رو تعریف می‌کنه. 

مترجم در مقدمه از توضيح خود درباره اين رمان مي‌نويسد: «خواندن فروشنده‌ي دوره‌گرد هاندکه تنها آشنايي و علاقه به ادبيات و روشنفکري نمي‌خواهد. نبايد به دنبال ادبيات فاخر يا مفاهيم عجيب وغريب بود؛ يا سير مرتب و سهل‌الهضم اتفاقات و جملات؛ يا سعي در مرتبط کردن دو جمله در يک پاراگراف تا بشود به آساني از آن گذشت.»

شاید بتونم این کتاب رو جزو کتاب‌های سخت‌خوان جنایی بذارم. معمای قتل رو به راحتی نمیتونید کشف کنید و مثل یک پازل هزار تیکه یکم کارتون سخت‌تره. مترجم کتاب هم، در مقدمه‌ یه سری مسائل رو برای خوندن کتاب گوشزد کردن که بتونید داستان رو بهتر درک کنید، «از دقت به ویرگول‌ها و تغییرات فونت به ایتالیک گرفته تا تمرکز و کندخوانی».
 
چند سطر کتاب

دست که به گلویش می‌برند، ناچار سرش را با تمام حواس بالا می‌گیرد. وحشت دست خط را مخدوش کرده. او از آن چهره‌هایی دارد که با گذشت زمان کم تغییر می‌کنند. یک باره آدم چگونه جمله می‌سازد. دلش نمی‌خواهد دیگر چیزی بشنود و ببیند.

می‌خواست چیزی بگوید، ولی وسط حرفش متوجه شد که چیزی که می‌خواهد بگوید ارزش گفتن ندارد؛ حالا آن‌ها از همه طرف او را تحت فشار گذاشته اند که تا آخر حرفش را بزند. کرکره‌ها کاملا بالا نیستند. «لیاقتش مرگ بود.» پیش از رفتن باید حرف جدی ای بزند، اما نمی‌تواند برود. به فکر داد زدن نیست. با نفس حبس در سینه، کوچک ترین خط و خش شیئی را نگاه می‌کند انگار بخواهد آن را سیر تماشا کند. وقتی مکث می‌کند، فکر می‌کنند الان است که چیزی از زیر زبانش در برود. هیچ کس آمادگی شوخی ندارد، طوری که مکث ناراحت کننده ای به وجود می‌آید.
ص 82


فروشنده‌ی دوره‌گرد/ پتر هاندکه/ مترجم: آرزو اقبالی/ نشر چشمه/ چاپ اول پاییز 1396/ 138 صفحه/ قیمت: 12هزار تومان

یادداشت از: کلیدر/ سعیده تیموری

عنوان اصلی: Der Hausierer
نویسنده: Peter Handke

@KLIDARدیدگاه های شما