طوطی فلوبر/ جولین بارنز

21 آذر 1397


درباره گوستاو فلوبر کتاب‌های زیادی نوشته شده، مثلا کتاب «عیش مدام» نوشته بارگاس یوسا. تقریبا بعد از صد سال از مرگ فلوبر، جولین بارنز نویسنده انگلیسی به سراغش می‌ره. «طوطی فلوبر» که یکی از مهم‌ترین آثار بارنز به حساب میاد، یک رمان پست‌مدرنه که شبیه رمان‌های پست مدرن دیگه نیست. چون تلفیقی از رمان و زندگی‌نامه و نقد ادبیه. 

"جفری بِریث وِیت" به پزشک بازنشسته انگلسیه که به تازگی همسرش رو از دست داده. جفری که شیفته شخصیت فلوبر و آثارش هست به فرانسه میره تا به رازهای پنهان زندگی فلوبر پی ببره. در فرانسه از دو خانه که در حال حاضر تبدیل به موزه شده، بازدید می‌کنه و متوجه اتفاق عجیبی می‌شه. فلوبر برای نوشتن رمان «ساده دل»، طوطی‌ای روی میزکارش داشته. هر دو موزه ادعا می‌کنند طوطی واقعی رو در اختیار دارند!! جفری با وسواس زیاد می‌خواد حقیقت رو بفهمه...

این کتاب رو حتما یکبار دیگه می‌خونم، اونم بعد خوندن آثار فلوبر مخصوصا «مادام بواری» و «بووار و پکوشه» که نکات زیادی ازش توی کتاب گفته شده بود. شاید بشه گفت پیش‌نیاز کتابن و برای فهم بیشتر کتاب اگه قبلش خونده شده باشن بهتره.

در آخر هم کمی غر بزنم! فکر کنم وسواس پزشک انگلیسی به مترجم کتاب هم سرایت کرده بود. آخه چراااا وسط متن روان فارسی، باید کلمه انگلیسی یا فرانسوی بیاد، بعد پانویس بزنی ترجمه فارسی رو بنویسی!! خب چرا عکسش رو انجام نمیدین؟! حس میکردم متن دچار سکته شده!!

چند سطر کتاب

ما چگونه گذشته را به دست می‌آوریم؟ آیا اصلا می‌توانیم این کار را بکنیم؟ وقتی دانشجوی پزشکی بودم، چند آدم ناقلا در جشن رقص پایان ترم یک بچه خوک آغشته به روغن را در سالن رها کردند. بچه خوک لابه‌لای پاها می‌لولید، از دست همه فرار می‌کرد و مدام جیغ می‌زد. هر کس سعی می‌کرد آن را بگیرد روی زمین می‌افتاد و مضحکه‌ی بقیه می‌شد. گذشته معمولا مثل این بچه‌خوک رفتار می‌کند./ ص 18

ا*ا

زندگی چیز وحشتناکی است، نه؟ مثل سوپی که موهای بسیاری بر سطحش شناورند. ولی خواهی نخواهی باید آن را بخوری./ ص 42


 طوطی فلوبر/ جولین بارنز/ الهام نظری/ نشر ماهی/ چاپ اول پاییز 1397/ 248 صفحه/ قیمت: 28 هزار تومان

یادداشت از: کلیدر/ سعیده تیموری

عنوان اصلی: Flaubert's Parrot
نویسنده: Julian Barnes

@KLIDARدیدگاه های شما