تقویم کلیدر  جمعه 16 آذر 1397

30 اردیبهشت 1398


#تقویم_کلیدر 
جمعه 16 آذر 1397
7 دسامبر 2018

 

✴️ #نوآم_چامسکی (Noam Chomsky) (زاده ۷ دسامبر ۱۹۲۸) زبان‌شناس، فیلسوف آنارشیست و نویسنده آمریکایی است. از او به عنوان پدر زبان‌شناسی مدرن یاد می‌شود. از وی آثار بسیاری چه در زمینه آنارشیست و چه در زمینه زبان‌شناسی در ایران منتشر شده. از این میان می‌توان به «در باب آنارشیسم»، «معماری زبان»، «فهم قدرت»، «یازده سپتامبر»، «دانش زبان» و «زبان و اندیشه» اشاره کرد. فیلم مستتندی در سال 1992 با نام «تولید رضایت: نوآم چامسکی و رسانه‌ها» براساس زندگی سیاسی وی ساخته شده است. 
🎬 Manufacturing Consent: Noam Chomsky and the Media (1992)

✴️ ویلا سایبرت کاتر یا #ویلا_کاتر (Wilella Sibert Cather) (زاده ۷ دسامبر ۱۸۷۳ - درگذشته ۲۴ آوریل ۱۹۴۷)  نویسنده آمریکایی بود. از مشهورترین آثار وی کتاب «یکی از ما» است که در سال 1923 برنده جایزه ادبی پولیتزر شد. #نشر_ماهی این اثر را با ترجمه #نسرین_شیخ_نیا منتشر کرده است. از کاتر اثر دیگری با نام «مرگ به سراغ اسقف اعظم می‌آید» در ایران منتشر شده است.

✴️ ابوسعید فضل‌الله بن احمد بن محمد بن ابراهیم میهنی مشهور به شیخ #ابوسعید_ابوالخیر (زاده 7 دسامبر 967 ـ درگذشته 12 ژانویه 1049) عارف و شاعر ایرانی قرن چهارم و پنجم بود. به غیر از اشعار ابوسعید ابوالخیر، کتاب «چشیدن طعم وقت» با تصحیح و مقدمه #شفیعی_کدکنی توسط #نشر_سخن منتشر شده است. 


از واقعه‌ای ترا خبر خواهم کرد
و آنرا به دو حرف مختصر خواهم کرد
با عشق تو در خاک نهان خواهم شد
با مهر تو سر ز خاک بر خواهم کرد


بشنوید: 🎼 راز نو/ حسین علیزاده


 دیدگاه های شما