ذهن فریبکار شما/ استیون نوولا

07 آبان 1397


#کتاب_امروز:
📘ذهن فریبکار شما/ استیون نوولا

کلبه‌کتاب‌کلیدر/ #مهدی_کاکولی: قبلا درباره کتاب مغلطه در همین کانال مطلبی خواندید. امروز به سراغ کتاب دیگری می‌رویم که مرتبط با همان موضوع است. یک راهنمای علمی برای مهارت‌های تفکر نقاد. دکتر اکبر سلطانی، یکی از مترجمین این کتاب در آغاز نوشته است: «این کتاب را توصیه می‌کنم به چند میلیون دانشجویی که در آینده قرار است برای فرزندان ما فکر کنند و تصمیم بگیرند. افرادی که وقتی فکر می‌کنند تن بعضی می‌لرزد.» 
دقیقا حال و روز مملکت ماست! هر جا که تلویزیون روشن باشد و سخنان برخی مسئولین را بشنوی تن‌ات می‌لرزد. بدجور هم! یکی از قسمت‌های جالب کتاب، توضیحی درباره خصلتی به نام «جهل مرکب» بود. به این معنا که افرادِ نابلد نسبت به نابلدی خود آگاهی ندارند و همان نقاط ضعفی که باعث نابلدی آن‌ها شده، باعث می‌شود نتوانند نابلدی خود را تشخیص دهند! خب تا اینجا خیلی مشکلی نیست. اما وقتی یکی از این نابلدها در مثلا یک کشوری، یک‌ کاره‌ای بشود اوضاع کمی ناجور می‌شود. مثلا می‌شنوی که یک عده را انتخاب کرده برای پست‌های خیلی مهم اما گل و پوچ کرده‌اند و قبول نکرده‌اند.
کتاب «ذهن فریبکار شما» کلی مثال‌های کاربردی و جالب و گاهی هم بامزه دارد! تعدادی از سرفصل‌های آن هم از این قرارند: «خطاهای ادراک، واقعیت برساخته، مغالطه‌های منطقی، سوگیری‌های شناختی، هذیان‌های جمعی، گاف‌های علمی و ...». برویم و بخش کوتاهی از آن را بخوانیم.


◀️ #چند_سطر_کتاب 

علم و تفکر نقاد راه حل ماست برای تصحیح همه‌ی خطاهای تعقل و استدلال بشر. به همین دلیل است که این دو توانسته‌اند دریافت ما از خود و همچنین جهانی را که در آن زندگی می‌کنیم متحول کنند. با این حال پتانسیل انسان برای خودفریبی آنچنان زیاد است که حتی افراد مجهز به مهارت‌های تفکر نقاد هم ممکن است دچار خودفریبی شوند. این پتانسیل انسان برای خودفریبی اغلب، حتی نزد شک‌گرایان، به طرز فاحشی دست‌کم گرفته می‌شود. همه‌ی ما تمایل داریم خودمان را موجوداتی منطقی بدانیم و همین، بزرگ‌ترین خودفریبی است. اگر تصورتان این باشد که سوگیری ندارید یا ممکن نیست مرتکب توجیه یک باور کاملا اشتباه بشوید، همین سوگیری ممکن است همه‌ی تلاش‌هایتان برای تفکر نقاد را به باد بدهند. دانشمندان و متفکران بزرگ بیشتر مستعد خودفریبی هستند زیرا فروتنی خود را از دست می‌دهند. آخرین درسی که از عصب‌شناسی و روان‌شناسی انسان می‌آموزیم این است که فارغ از وسعت و عمق دانش خود، فروتن باشیم. ص256

📙 Your deceptive mind: a scientific guide to critical thinking skills
🔸 #Steven_Novella

🔵 ذهن فریبکار شما (راهنمای علمی برای مهارت های تفکر نقاد)/ پروفسور استیون نوولا/ برگردان: #اکبر_سلطانی و #مریم_آقازاده/ #نشر_اختران/ چاپ اول1396/ 300صفحه/ 20هزارتومان

 دیدگاه های شما