همزاد/ قاسم شکری

30 اردیبهشت 1398


رمان «همزاد» جدیدترین کتاب جناب شکری، نویسنده شیرازی است. بنا به گفته پشت جلد کتاب قاسم شکری یکی از تجربی‌نویس‌ترین و در عین حال قصه‌گوترین نویسنده‌های ایرانه. «آواز داوود»، «گانگستری ازدیار حافظ»، «بوی خوش تاریکی» و «عروس آب» از کتاب‌های دیگه این نویسنده هستن. 

"جاسم" یه داستان‌نویس اهل شیرازه. داستان‌نویسی که علاقه داره صادق هدایتِ دوباره‌ای باشه. قصه‌ی جاسم از نوجوانی شروع میشه و با یه ریتم تندی جلو میره. جاسم به همراه دوستانش که ابایی ندارن از بد بودن و تندروی، بیشتر زمان رو در حال پرسه زدن توی خیابون‌ها و دیدن آدم‌های مختلف هستن. چندین و چند بار صحنه مرگ در طول داستان اتفاق افتاد که خب تلخیش رو با تمام وجود حس می‌کردم. 

کم‌کم یه‌سری تناقض‌ها برای قهرمان داستان پیش میاد و ذهن خیالباف جاسم، به این نتیجه می‌رسه که همزادی از اون توی زندگیش هست. همین موضوع باعث شده یه فضای رئالیسمی توی داستان جریان داشته باشه. داستان پر از اتفاق و حادثه‌ست که هر لحظه خواننده رو غافلگیر می‌کنه.

نشر چشمه این کتاب رو در مجموعه کتاب‌های قفسه قرمز منتشر کرده. نمیدونم چقدر آشنایی دارین با قفسه‌های نشر چشمه، ولی کتاب‌های قفسه قرمز ساختارگرا، جریان‌گریز و ضدژانر هستن.

چند سطر کتاب                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        
حال که فکرش را می‌کنم می‌بینم در این مدت دوازده سال خیلی از کارها را من نکرده‌ام اما دیگران خیال می‌کنند من آن‌ها را انجام داده‌ام و به هرحال بر گرده من نوشته شده، چه دلخوری‌هایی برای اطرافیانم پیش آمده، چه عزیزانی از دستم رنجیده‌اند، و چه عزیزانی برای همیشه فراموشم کرده‌اند! مسیح نیستم که خود را پاک و منزه بدانم، اما فکرش را که می‌کنم می‌بینم خیلی از کارها را من حتا در سخیف‌ترین وضعیت روحی و جسمی هم انجام نمی‌دادم؛ کارهایی که خود هیچ‌گونه دخالتی در به انجام رسیدن‌شان نداشته‌ام و اکنون به تنهایی بازخوردشان را تحمل می‌کنم. به هیچ وجه قصد فرافکنی ندارم. اتفاقات ریز و درشت گذشته‌ام را که مرور می‌کنم نمی‌دانم کدام‌یک مربوط به من است و کدام‌یک مربوط همزادم. از خیلی‌هاشان هیچ‌گونه تصویر آشنایی ندارم و  نمی‌دانم آن لحظه کجا بوده‌ام. حتا در قضیه مرگ خواهرم، بارها از خودم پرسیده‌ام «آن روز که خواهرم از پشت بام پایین افتاد و میل‌گرد آهنی در گردنش فرو رفت من کجا بودم؟»
ص 67

همزاد/ قاسم شکری/نشر چشمه/ چاپ زمستان 1395/ 192 صفحه/ قیمت: 16 هزار تومان

یادداشت از: کلیدر/ سعیده تیموری

@KLIDARدیدگاه های شما