عموجان استالین/ ابراهیم رها/ نشر چشمه

30 اردیبهشت 1398


کاش "ابراهیم رها"ی عزیز به همون شیوه نامگذاری کتاب ادامه می‌داد تا من گول نخورم و فکر کنم کتاب جدا از «دری وری» و «پرت و پلا»ست! البته توقع تغییر آنچنانی هم نداشتم. «عمو جان استالین» کتاب جدید طناز مشهور (!!)، جناب ابراهیم رها هست. اینکه یه نفر چطور اینقدر مشهور میشه و کتاب جدیدش سریع به چاپ دوم میرسه، بقول عمو جان استالین نه به شما مربوط میشه نه به ما و نه چیز قابل عرضی است!! مهم اینه که ما کتاب‌های امثال وودی آلن که الکی اسم در آورده رو نمی‌خونیم.

عمو جان استالین (شخصیت اصلی کتاب) متاسفانه آلزایمر گریبانش رو گرفته و دکتر از اون خواسته برای پیشگیری از بدتر شدن مریضی‌ش خاطرات روزانه‌ش رو بنویسه. دکتر اسمش را گذاشته خاطرات روزانه اما عمو جان استالین بهش میگه تحلیل‌های کارشناسانه توام با افشاگری‌های دقیق!!!!
به همین ترتیب عمو جان استالین از اولین جام جهانی یعنی 1930 شروع میکنه و از زاویه دید ضد استکباری خودش تحلیل می‌کنه. البته بیشتر مدنظرش جام جهانی 2018 است. 

اگه فکر میکنین جام جهانی امسال رو از دست دادین و درست و حسابی در جریانش نبودین، میتونین به این کتاب اعتماد کنین. چون عموجان استالین به توصیه دکتر همه چیز رو دقیق و با رعایت تقدم زمان و مکان نوشته. عاشقان حاشیه (که متاسفانه کم نیستن) میتونن به این کتاب متوسل بشن. و خبردار بشن از ندا جناب و ابی و بازیگران و بدل مسی و غیره غیره که تو جام جهانی چه کردند و چه گفتند!!!

 چند سطر کتاب

مسابقه شروع می‌شود. می‌گویند حدود بیست‌وپنج هزار تماشاکر ایرانی در استادیوم است. من واقعا متاسفم، واقعا درک نمی‌کنم. امجدیه که نیست سنت‌پترزبورگ است. آبروی کشور را نبرید، به دامان ما برگردید. بس است. ای اُف بر شما ای شما بر الخ ای الخ بر امثالهم ای امثالهم بر فی‌مابین. باز شکر خدا تلویزیون در اقدامی دشمن‌شکنانه این حرکت ددمنشیانه‌ی مردم ما را خنثا کرد و نشان داد ده‌هزار تماشاگر مراکشی خیلی بیشتر از بیست‌هزار تماشاگر ایرانی هستند و ای آفرین بر تلویزیون. در واقع برادران صداوسیما کلا هفت نفر تماشاگر ایرانی را نشان دادند که آن‌ها هم در اقدامی درست و متین فقط سرشان در گوشی موبایل‌شان بود و. بازی را نگاه نمی‌کردند. 
ص 51


عموجان استالین/ ابراهیم رها/ نشر چشمه/ چاپ اول تابستان 1397/ 158 صفحه/ قیمت: 19 هزار تومان

یادداشت از: کلیدر/ سعیده تیموری

 

@KLIDARدیدگاه های شما