کتاب بازگشت شازده پسر

25 آبان 1397احتمالا خیلی‌هاتون کتاب شازده کوچولو و خوندید. در باب پرفروش بودن این کتاب روایت زیاده! و من نتونستم بفهمم بالاخره کدوم درسته. اول این کتاب نوشته بعد از قرآن و انجیل، کتاب شازده کوچولو پرفروش ترین کتاب دنیاست. تو سایتای مختلف خارجی که گشتم یکی اون رو چهارمین کتاب پرفروش معرفی کرده بود و بعضی‌ها هم رتبه بندی دیگه‌ای داشتن. به هر حال مهم اینه که پرفروش و محبوبه!

ظاهرا در مورد این کتاب و یا به سبک اون کتابای زیادی نوشته شده اما کتاب "بازگشت شازده پسر" طرفدار زیادی پیدا کرده و از طرف بنیاد سنت اگزوپری مجوز داره.
خب تا اینجا که بازارگرمی بود. حالا بریم سراغ معرفی. 

کتاب "بازگشت شازده پسر" بیشتر شبیه کیمیاگر پائولو کوئیلو به نظر میاد تا شازده کوچولو، اما بخش‌هایی از کتاب اصلی رو قرض گرفته. اگر این کار رو نمی‌کرد خودش به عنوان یک کتاب مستقل، محتوی خوبی داره و جالبه و اصلا جای تعجب نداره که پر فروش شده. اما کاش نمی‌گفت دنباله شازده کوچولو! اما خرسندم حالا که مشتری‌ها میان و کتابی مثل شازده کوچولو می‌خوان، فورا اینو بهشون میدم. 

به عنوان یک طرفدار متعصب شازده کوچولو میگم اصلا این کتابو دوست نداشتم(وی غرغرو بود). از ویژگی‌های مهم شازده کوچولو، ساده بودن و کوتاه بودن مکالماته و تقابل دیدگاه خلبان و شازده کوچولو واقعا دلچسبه. توی این کتاب، به جای خلبان، یک راننده داریم که وسط جاده با پسری عجیب برخورد می‌کنه که توی علف‌ها خوابیده. در یک حرکت کاملا منطقی!!!! پسر رو بغل می‌کنه و می‌ذاره تو ماشین و با خودش می‌بره.(خب چرا؟!! یعنی من بد فهمیدم؟!) بعد از بیدار شدن پسر عجیب، مکالمات راننده و شازده پسر شروع میشه. گفت‌وگوهایی در مورد زندگی و مردم و خیلی چیزهای دیگه، اما بر خلاف کتاب اصلی، راننده شروع می‌کنه به موعظه کردن.

 

خیلی کنجکاوم نظر دیگران رو هم در مورد این کتاب بدونم.

◀️ #چند_سطر_کتاب
پرسید: «این وسیله عجیب که داریم باهاش مسافرت می‌کنیم چیه؟» و در حالی که داشت داخل ماشین را برانداز می‌کرد گفت: «بال‌هاش کجا هستن؟»
«منظورت ماشینه؟»
«ماشین؟ نمی‌تونه از زمین بلند بشه؟»
در حالی که به من برخورده بود جواب دادم: «نه.»
داشتم به بعضی از محدودیت‌های خودم فکر می‌کردم که با انگشتش به شیشه جلو اشاره کرد و پرسید: «و نمی‌تونه از این نوارهای خاکستری بیرون بره؟»
در حالی‌که با خودم فکر می‌کردم این پسر دیگر از کجا آمده، جواب دادم: «به این نوارها میگن جاده و اگه با این سرعت از نوارها بیرون بریم ممکنه کشته بشیم.»
«جاده‌ها همیشه این‌قدر بی‌رحم هستن؟ کی اونا رو اختراع کرده؟»
«آدما.»
ص 15

📗 بازگشت شازده پسر/ نویسنده: الخاندرو گیلرمو روئمز/ برگردان: #حامد_رحیمی/ #نشر_کوله_پشتی/ 112 صفحه/ چاپ اول 1397/ قیمت: 15000 تومان

یادداشت از: کلیدر/ مهرنوش چمنی

@KLIDARدیدگاه های شما