طوطی/ سوزانا تامارو/ ترجمه: بهمن فرزانه/ نشر پنجره

18 مهر 1397


«طوطی» یک روایت خیلی ساده، کوتاه و دلنشینه. این کتاب آخرین رمان سوزانا تامارو، نویسنده ایتالیاییه که اولین بار سال 2008 منتشر شده. اسم دیگه کتاب، یا بهتره بگم عنوان اصلی کتاب «لوئیزیتو: یک داستان عشقی» هست. قبل از انتشار «طوطی»، از تامارو کتاب‌های دیگه‌ای مثل «برو آن‌جا كه دلت می‌گوید»، «توبیا و فرشته»، «حركت انسانم آرزوست: ماتیلدای عزیز» و «جان جهان» در ایران منتشر شده. 

شخصیت اصلی داستان، "آنسلما" یه زن میانسال تنها و بازنشسته‌ست. یه شب به طور اتفاقی یه طوطی پیدا می‌کنه و اسم اون رو "لوئیزیتو" می‌ذاره. در موازات رابطه و دوستی آنسلما با طوطی، خاطرات گذشته آنسلما هم روایت می‌شه. گذشته‌ای که گاه اون رو یاد دوستِ نابش و گاه یاد عشق دوروغی شوهرش میندازه.  

خب این داستان بلند، ساده‌تر از هر کتابی بود که تابحال خونده بودم. به هرحال کتاب خوبیه و بخش‌هایی از کتاب آدم رو به فکر می‌انداخت. چیزی که بیشتر نظر من رو جلب کرد، حضور طوطی بود که باعث شده بود از انزوا و حصار آهنی که سال‌ها دور خودش کشیده بود دربیاد. بعد سال‌ها یادش بیاد موسیقی و رقص حالش رو خوب می‌کرده. و تازه متوجه بشه که خیلی ساله مهمانی نداده و نیاز داره با دوستانش دور هم باشن.

تامارو در وب‌سايت شخصیش نوشتن این كتاب رو تجربه‌ای شیرین دونسته و چنين نوشته: «طوطی» داستانی غیرمعمول برای مخاطبانش خواهد بود كه در گام نخست، مرا در هنگام نوشتنش بارها شگفت‌زده كرد و در خود فرو برد و اميدوارم مخاطبان داستان هم حسی مشابه من داشته باشند. 


چند سطر کتاب

از کافه‌ی پایین خانه صدای خنده به گوش می‌رسید، با صدای رفت‌وآمد موتورهایی که گاز می‌دادند. از وقتی آن کافه را باز کرده بودند، شب‌ها زندگی‌شان جهنمی شده بود. ساکنان ساختمان بارها پلیس را خبر کرده بودند ولی هیچ فایده‌ای نداشت. تنها عکس‌العمل درست‌وحسابی از جانب مرد همسایه‌اش بود که شبانه پنجره را باز می‌کرد و از آن بالا یک سطل آب می‌ریخت پایین و داد می‌زد:
ـ جنگ لازم است! جنگ!
یک نفر هم از روی لج، کنار در ورودی ساختمان نوشته بود:
«مرتیکه‌ی فاشیست گُه».
آنسلما در بستر غلتی زد و فکر کرد: آره، جنگ لازم است. بله، باید جنگ بشود تا مردم بفهمند که چه‌چیزهایی لازمه‌ی زندگی است و چه چیزهایی اتلاف وقت است. 
ص 28


طوطی/ سوزانا تامارو/ ترجمه: بهمن فرزانه/ نشر پنجره/ چاپ پنجم 1395/ 115 صفحه/ قیمت: 9500 تومان

یادداشت از: کلیدر/ سعیده تیموری

@KLIDARدیدگاه های شما