مغلطه، راهنمای درست اندیشیدن/ جمی وایت

09 مهر 1397


مغلطه می‌کنم پس هستم!

#کتاب_امروز:
📘 #مغلطه / #جمی_وایت

📚@klidar

✍️  مهدی کاکولی:
فردای روزی که این مطلب (https://t.me/klidar/11885) را نوشتم «رضا مهرداد» بازداشت شد و تا الان هنوز خبری از آزادی ایشان نیست. این هفته مطلبی را برای نشریه «خیام نامه» آماده کردم که مرتبط با همین ماجراست. با هم می‌خوانیم:

درود. این هفته با «مغلطه» شروع می‌کنیم! کتابی از «جمی وایت» با ترجمه «مریم تقدیسی» که نشر ققنوس منتشر کرده. اما قبلش به منظور این‌که بهتر برای خوندن کتاب گرم بشیم مثالی بزنم. فرض کنید یکی از همین صندوق‌های مالی یا موسسه‌های اعتباری خالی، پول شما رو بالا کشیدن. شما یک پلاکارد دستتون می‌گیرید که روش نوشتین "ای موسسات مالی که با سواستفاده از اسامی ائمه پول مردم را گرفتید و حالا پس نمی‌دهید چرا ما را پیش همسر و فرزندان و طلبکاران تخریب نمودید؟!" بلافاصله یقه شما را بگیرند که ای داد‌و‌بیداد چرا شما به ائمه توهین کردید! این یک نمونه مغلطه است. مثال بعدی: من تا همین چندوقت پیش نمی‌دانستم سبکی در مداحی داریم به نام «مداحی پاپ»! گزارشی را در خبرگزاری ایسنا خواندم که از این تعبیر استفاده کرده بود. مداحی پاپ را اگر کمی تغییرش دهیم می‌شود عزاداری شاد! متاسفانه در دهه نخست محرم بارها نمونه‌هایی از این نوع مداحی در شبکه‌های مجازی منتشر شد و گروهی هم صراحتا از این ماجرا برای اهداف مغرضانه خود سود بردند. این وسط یک جمله‌ی انتقادی در نیشابور، بلافاصله به جنجال و تهدید و بازداشت گوینده‌اش انجامید. این نمونه دیگری از مغلطه است که نخست ادعا می‌شود گوینده توهین کرده و بلافاصله به تشریح عواقبش پرداخته می‌شود. درواقع بخش اول که "توهین" یا آن‌طور که بسیار رویش مانور دادند "هتاکی" نامیده شد، برداشت شخصی یک عده بوده که آن را به شکل گسترده‌ای در محافل مذهبی منتشر کرده‌اند و مغالطه‌ی خود را برای مخاطبان خاص خود باورپذیر کرده‌اند. خب حالا برویم به سراغ بخشی از کتاب...


◀️ #چند_سطر_کتاب

وقتی خود را سراپا وقف موضوعی کرده‌اید و در پایان همه فکر می‌کنند هیچ دلیل محکمه‌پسندی در دفاع از موضعتان ندارید در شرایط بغرنجی قرار می‌گیرید. در این صورت یا باید از موضعتان دست بردارید، یا به آن بچسبید و با همه کسانی که موضع شما را تعصب محض می‌دانند کنار بیایید. آیا واقعا مجبورید چنین کاری کنید؟ شاید راه سومی هم باشد. شاید بکوشید ادعا کنید که ماهیت آنچه بیان می‌کنید برای همه انسان‌ها قابل درک نیست یا بگویید سخنان بسیاری هست که نمی‌توان آن‌ها را از طریق روش‌های عقل‌گرا و محدود علمی توضیح داد؛ مشاهده حقیقت مستلزم بصیرت شهودی است.
تعصبتان حالا که جامه رمز و راز بر تن کرده است، بزرگ و باشکوه به نظر می‌رسد. آن‌قدر بزرگ که هیچ‌کس بو نمی‌برد کوچک‌ترین شاهد و گواهی در دفاع از آن ندارید.
درصورتی‌که این اقدام انحرافی صحیح اجرا شود، شهرتی نه در تحجر بلکه در خرد به شما می‌بخشد. فکر کنید که اگر به جامه بیانتان کمی زرق و برق زبانی اضافه کنید چه می‌شود. ردای ساده‌ای بپوشید و حوله‌ای دور سرتان بپیچید؛ هیچ‌کس از کسی با چنین ظاهری تقاضای ارائه شهود نمی‌کند. پوشیدن کفش راحتی، ریش گذاشتن و صحبت کردن با لحنی خاص هم می‌تواند کمکتان کند دست بالا را پیدا کنید. 

🔵 مغلطه، راهنمای درست اندیشیدن/ جمی وایت/ ترجمه: #مریم_تقدیسی/ #نشر_ققنوس/ چاپ دوم 1395/ 176صفحه/ 12هزارتومان

عنوان اصلی: Bad thoughts, A Guide to Clear Thinking
نویسنده: #Jamie_Whyte

 دیدگاه های شما