بهار زندگی در زمستان تهران/ احمد زیدآبادی

05 مهر 1397


#کتاب_امروز:
📘 #بهار_زندگی_در_زمستان_تهران/ #احمد_زیدآبادی

📚@klidar

✍️کلبه‌کتاب‌کلیدر/ #مهدی_کاکولی:
احمد زیدآبادی از آن چهره‌های مطبوعاتی دوست‌داشتنی است که با خواندن نوشته‌هایش صداقت و صمیمت‌اش را احساس می کنی. همین لحن بی‌تکلف و روایت جذاب او از خاطرات زندگی‌اش موجب شد جلد نخست آن با استقبال خوب خوانندگان روبرو شده و به ده نوبت چاپ برسد. امروز به سراغ جلد دوم خاطرات آقای زیدآبادی می‌رویم با عنوان «بهار زندگی در زمستان تهران» که به تازگی راهی کتابفروشی‌ها شده است. 

این کتاب، روایت خاطرات دوران دانشجویی ایشان در تهران از سال 1362 و بعد هم شروع فعالیت‌های مطبوعاتی او و مروری بر وقایع سیاسی تا اوایل سال 1372 است. اگر مطالب کانال ما را دنبال می‌کنید لابد یادداشت آقای زیدآبادی درباره حذفیات این کتاب (https://t.me/ahmadzeidabad/375) را هم خوانده‌اید. جای خوشوقتی است که این  کتاب با کمترین جرح و تعدیل منتشر شده و می‌توانیم گزارش بی‌طرفانه و خواندنی یکی از دانشجویان پرشور آن روزها را که خود در میانه‌ی حوادث بوده و بعدها هم در دامگه حادثه گرفتار شده (منظورم سال‌های زندان است!) بخوانیم. کتاب، بخش‌های جذاب و خواندنی زیاد دارد. برایتان قسمتی را انتخاب کرده‌ام که شاید یکی از تاثیرگذارترین دوران سیاسی ایران پس از انقلاب بوده و شنیدن دیدگاه آقای زیدآبادی درباره آن حتما خواندنی است.


 ◀️ #چند_سطر_کتاب:

با وفات آیت‌الله خمینی ائتلاف‌ها و اختلاف‌های تازه‌ای در سطح سیاسی کشور پدید آمد و نوع چینش جناح‌ها دستخوش تغییر شد. چهره‌های اصلی جناح چپ که از وضع پیش‌آمده ناخشنود بودند به تدریج صدای انتقادی خود را بلند کردند و در مقابل، نیروهای جناح موسوم به «راست» که در اواخر حیات آیت‌الله خمینی عمده سهمشان از قدرت به انتشار روزنامه رسالت محدود شده بود و درواقع بقای آنان در پناه حمایت صریح و علنی آیت‌الله منتظری از لزوم ادامه حضورشان در صحنه سیاسی امکان‌پذیر شده بود سربرآوردند و به دفاع کامل از وضع موجود آن روز برخاستند.
این نوع جابه‌جایی در قدرت، خود را در جریان بازنگری در قانون اساسی نشان داد. به طوری که بحث‌های به نسبت داغی بین جناح‌ها درمورد گنجاندن واژه «ولایت مطلقه» در قانون اساسی جدید درگرفت. نکته شگفت‌انگیز این بود که آن دسته از شخصیت‌ها و افرادی که در زمان حیات آیت‌الله خمینی با حرارت از مطلقه بودن ولایت حمایت می‌کردند در زمان بازنگری قانون اساسی منتقد آن شده بودند و، به عکس، راست‌گرایانی که قبلا منتقد آن بودند با قاطعیت از آن دفاع می‌کردند. ص161


🔸بهار زندگی در زمستان تهران/ احمد زیدآبادی/ #نشر_نی/ 272صفحه/ قطع رقعی/ چاپ اول1397/ قیمت: 24هزارتوماندیدگاه های شما