تاریخ جهان/ ارنست گامبریچ

05 مهر 1397


#کتاب_امروز:
📙 #تاریخ_جهان / #ارنست_گامبریچ

t.me/klidar


✍️ #مهدی_کاکولی:
یک کتاب چهارصد صفحه‌ای که در چهل فصل، نگاهی سریع اما دقیق و متفاوت به تاریخ جهان دارد. متفاوت از آن رو که جناب «ارنست گامبریچ» تنها گلچینی از تاریخ برایمان تدارک ندیده بلکه همراه با شرح رویدادها، نظرات و نکته‌سنجی‌های خودش را هم افزوده است. جالب است آن‌طور که مترجم می‌گوید چاپ نخست این کتاب در سال 1935 به زبان آلمانی برای جوانان منتشر شده و بعدها در زمان حاکمیت نازی‌ها، به علت بیش از اندازه «صلح‌جویانه» بودن، در زمره‌ی کتاب‌های ممنوعه قرار گرفته! 

به هرحال گامبریچ در اواخر عمرش و در حالی که در لندن زندگی می‌کرد فصل دیگری به کتاب افزود و در‌حالی‌که قصد انتشار ترجمه انگلیسی کتاب را داشت از دنیا رفت اما دستیار او نسخه انگلیسی را در سال 2005 منتشر کرد. ترجمه «علی رامین» هم از همین نسخه صورت گرفته است. 

برویم سراغ چند سطر از کتاب. می‌خواستم بخشی از کتاب را که به کوروش و پادشاهی او پرداخته بود بیاورم تا مثل همیشه باز هم کلی افتخار کنیم اما منصرف شدم و به جایش بخش غم‌انگیزی (برای ما ایرانیان) را برگزیدم. جایی که مولف بعد از روایت شکست‌های ایرانیان در جنگ ماراتون با یونانیان و ناکامی ده سال بعد خشایارشا در نبرد سالامین، آن هم در حالی که ارتش ایران به مراتب قوی‌تر بود، به تفسیر دلایل این ماجرا می‌پردازد. با هم بخوانیم:


◀️ #چند_سطر_کتاب 

...ایرانیان دیگر هرگز جرات حمله به یونانیان را نیافتند. و این از عجایب تاریخ است، زیرا از یونانیان نه ضعیف‌تر بودند و نه نادان‌تر –بلکه بسیار از آن‌ها پیش بودند. ولی چنان‌که قبلا گفتم، یونانیان انسان‌هایی متفاوت بودند. امپراتوری‌های عظیم شرقی چنان سخت پایبند سنت‌ها و آموزه‌های پیشینیان بودند که به سختی می‌توانستند حرکتی ابتکارآمیز داشته باشند. حال آن‌ که یونانیان –و به ویژه آتنیان- درنقطه مقابل قرار داشتند. تقریبا هرسال با فکری و راهکاری جدید به میدان می‌آمدند. همه چیز همیشه در حال تغییر بود. این موضوع به‌خصوص درمورد رهبران‌شان صادق بود. میلتیادس و تمیستوکل، قهرمانان بزرگ جنگ‌های با ایرانیان، درس خود را با هزینه‌ای که برایش می‌پرداختند می‌آموختند. زمانی دستاوردهای‌شان را با ستایش‌ها، افتخارات و یادمان‌ها پاسخ می‌گفتند، و زمانی دیگر می‌بایست سرزنش‌ها، افتراها و تبعیدها را تحمل می‌کردند. این بهترین ویژگی آتنیان نبود، با این همه بخشی از طبیعت‌شان بود. همواره اندیشه‌های نوین را تجربه می‌کردند، هرگز قانع نمی‌شدند و با خیال آسوده کنار نمی‌نشستند. این خود دلیل آن است که بعد از جنگ‌های با ایرانیان، آن چه در ذهن مردم شهر کوچک آتن در طول صد سال گذشت بیش از آنی بود که در هزارسال در همه امپراتوری‌های بزرگ شرق اتفاق افتاد. اندیشه‌ها، نقاشی‌ها، مجسمه و معماری، شعر و نمایش‌نامه، اختراعات و آزمایش‌ها، مباحثات و مناظراتی که جوانان در کوچه و بازار سر می‌دادند و کهنه‌کاران در مجالس گفت‌و‌شنود مطرح می‌ساختند، هنوز تا به امروز ما را دل‌مشغول خود می‌کنند. این از عجایب روزگاران است ولی واقعیت دارد. و چه پیش می‌آمد اگر ایرانیان در ماراتون پیروز می‌شدند؟ یا ده سال بعد در سالامین یونانیان را شکست می‌دادند؟ من که از عهده پاسخش برنمی‌آیم. ص64


ا***ا

▪️عنوان اصلی آلمانی: Eine kurze weltgeschichte fur junge leser
▪️عنوان انگلیسی: A Little History of The World
▪️مولف: #Gombrich_Ernst_Hans

🔸سر ارنست هانس گامبریچ (۳۰ مارس ۱۹۰۹ - ۳ نوامبر ۲۰۰۱) تاریخ‌دان متولد اتریش است که بیشتر عمرش را در بریتانیا گذراند. او برای کتابخوان‌ها بیشتر با کتاب «تاریخ هنر» معروف است که به عنوان موفق‌ترین تاریخ هنر در قرن بیستم شناخته می‌شود و علی رامین به فارسی برگردانده است.
🔹علی رامین (زادهٔ ۱۳۲۱ خورشیدی در تهران) محقق، پژوهشگر، مؤلف و مترجم ایرانی است.
با محمدعلی رامین اشتباه نگیرین!


📘تاریخ جهان/ ارنست گامبریچ/ مترجم: #علی_رامین/ #نشر_نی/ 404صفحه/ چاپ ششم1395/ قیمت: 20هزارتومان

 دیدگاه های شما