دروازه مردگان 1 (قبرستان عمودی)/ نویسنده: حمیدرضا شاه آبادی

27 شهریور 1397


#کتاب_امروز:
📙 #دروازه_مردگان 1 (قبرستان عمودی)
🔸 #حمیدرضا_شاه_آبادی

📚 @klidar

✍️کلبه‌کتاب‌کلیدر/ #مهرنوش_چمنی:
خوشحالم که می‌بینم نویسنده‌های خوب ایرانی هم دارن کم‌کم سبک نوشتنشون برای کودک و نوجوان رو تغییر میدن و ناشرین هم طراحی‌های بهتری برای جلد کتاب‌های کودک و نوجوان می‌زنن.

امروز جلد اول از سه گانه‌ی دروازه مردگان رو براتون معرفی می‌کنم. این کتاب یک کار گوتیک تاریخی به نظر می‌رسه. در واقع ایشون اونطوری که توی اخبار خوندم با الهام از "کودکانِ کار" در دوران قاجار این رمان رو نوشتن. حال و هوای تهران زمان قاجار و ماجرای میرزاحسن رشدیه که تلاش کرد در ایران مدرسه‌های جدید بسازه، با فضای ترسناک و اتفاقات عجیب، یک رمان باحال برای نوجوانان هست که ردپای تقلید از کارهای خارجی هم در اون دیده نمیشه.

پدر مجید دست نوشته‌هایی از زمان قاجار رو می‌خره برای کار هنری. مجید اون‌ها رو می‌خونه و با رضا آشنا می‌شه. پسری که در اون زمان برای یک قالیباف‌خانه کار می‌کرده و درگیر ماجراهای عجیب می‌شه... خونه‌ای که توی دیوارهای اون افرادی زنده‌زنده دفن شدن و توی حوض اون هم آدم‌هایی غرق شدن، صداهایی که شب‌ها از توی دیوار میاد و بچه‌های بی سرپناه...


◀️ #چند_سطر_کتاب

هیچ‌جا روشن نبود، عمارت بزرگ در تاریکی شب، وهمناک و پرهیبت به نظر می‌رسید. دیوارهای سفید عمارت در نور مهتاب جلوه‌ای همچون پوست مردگان داشتند. اتاق‌های دورتادور عمارت تاریک و خاموش بودند. وسط حیاط حوض بزرگ و پرآبی قرار داشت که تصویر هلال ماه به صورت شکسته داخل آن افتاده بود و موج‌های ریز آب جلوه‌ای هولناک به آن می‌دادند. وارد حیاط که شدیم فرخ دستم را رها کرد و خودش جلو افتاد و من بی هیچ حرفی دنبالش راه افتادم. با هم از کنار حوض آب رد شدیم. من به آب تاریک حوض نگاه کردم و یک آن احساس کردم آدم‌هایی زیر آب حوض حرکت می‌کنند. ترسیدم و چشمم را از آب حوض گرفتم.
ص 44

📘 دروازه مردگان 1 (قبرستان عمودی)/ نویسنده: حمیدرضا شاه آبادی/گرافیک جلد: #خسرو_خسروی/ 240 صفحه/ #نشر_افقدیدگاه های شما