پارچه‌فروش عاشق (مجموعه یادداشت‌ها)/ محمد صالح‌علاء

29 مرداد 1397


رمان خواندن یا رمان نوشتن تنها انتقامی است که می‌توان از این دنیا گرفت. "محمدصالح‌علاء"


#کتاب_امروز:
📘#پارچه‌فروش_عاشق

📚@klidar

امروز با هم به سراغ کتاب تازه‌ی محمد صالح‌علاء می‌رویم که چندوقتی هم هست در میان فهرست کتاب‌های پرفروش که خبرگزاری ایبنا منتشر می‌کند دیده می شود. «پارچه‌فروش عاشق» مجموعه‌ای از یادداشت‌های پیش‌تر منتشر‌شده‌ی صالح‌علاء در چند نشریه از جمله: اندیشه پویا، کرگدن و شرق است. نوشته‌های صالح‌علاء ساده و صمیمی‌اند و گاه چاشنی طنز هم به آن‌ها اضافه می‌شود. خودش هم که یک خوره‌ی کتاب و فیلم است که لابلای نوشته‌هایش گریزی به آن چه خوانده و دیده می‌زند. از بخش‌های جالب کتاب، روایت دوران کودکی‌اش است که برای مسابقه دکلمه‌ی شعر، یکی از سروده‌های سیمین بهبهانی را انتخاب کرده و بعد که روز آزمون فرامی‌رسد متوجه می‌شود یکی از داوران... خب لو نمی‌دهم دیگر. شما که نفهمیدید؟! 

راستی آقای صالح‌علاء متولد 1331خورشیدی در شهر اراک‌اند. فوق‌دیپلم سینما، لیسانس بازیگری و فوق‌لیسانس ادبیات فارسی دارند. لابد در تلویزیون هم دیده‌اید ایشان را. خوشبختانه از آن مجریانی است که با تلویزیون مشهور نشده و با حضور در این رسانه هم همچنان محبوب مانده! برویم و چند سطر از کتاب را بخوانیم.


◀️ #چند_سطر_کتاب 

من همه‌چیز را از رمان آموختم. به نظرم رمان، و به طورکلی ادبیات، بیشتر از خانواده، آموزگار و جامعه مرا آموزانده است. خود رمان، ادبیات، تاریخ، فلسفه، عدالت اجتماعی، جامعه‌شناسی، هنر و تکامل انسان از افتتاح هستی تا حوضچه‌ی گرم داروین، همه را از رمان آموختم. در رمان است که بارها زندگی کرده و بارها مُرده‌ام. و چه فوت کردن‌های شورانگیزی! که رمان پدیده‌ها را جاودانه می کند.
در رمان اگر با کسی زیر باران قدم بزنی، دیگر تا ابد خیسی، و اگر گلی به کسی بدهی، آن دست تا ابد بوی گُل می‌دهد. البته همه‌چیز در عالم پر و پوچ دارند، خود رمان‌ها، حتی خوانندگان رمان هم پر و پوچ دارند. آن‌ها که رمان‌ها را می‌خرند و نمی‌خوانند و بدین‌وسیله رمان را از دسترس رمان‌خوانان دور نگه می‌دارند خوانندگان پوچ اند. رمانِ پر مانند ظروف سفالینِ هزاران سال پیش است و رمانِ پوچ مانند ظروف پلاستیکی یک‌بار مصرفی که محیط زیست را آلوده می‌کند؛ کلماتش پیر و واژه‌هایش خمیده و مشترک است، همچنان که رمان‌های پر با زبانی نوشته شده‌اند که تنها مخاطب اهلی‌اش می‌فهمد؛ مثل آن خرمافروش که داد می‌زد: «آی نخودچی می‌فروشم!» و مشتری‌اش خود می‌دانست که او چه می‌فروشد. ص45


🔹پارچه‌فروش عاشق (مجموعه یادداشت‌ها)/ #محمد_صالح‌علاء/ #نشر_نیماژ/ 112صفحه/ چاپ اول1397/ قیمت: 13هزارتومان

 دیدگاه های شما