منش روشنفکری/ فریبرز رئیس دانا

25 مرداد 1397


کم‌محتوا، ترس‌خورده، ممیزی‌شده و ناراهگشا!

📚@klidar
#کتاب_امروز:
#منش_روشنفکری/ #فریبرز_رئیس_دانا

✍️ #مهدی_کاکولی: 
«فریبرز رییس دانا»، فعال رسانه‌ایِ خوش‌تیپِ همیشه کراواتی به تازگی کتابی را به نشر «گل آذین» سپرده با عنوان «منش روشنفکری». به همین بهانه امروز کمی از ایشان می‌نویسیم. اگر به ویکی‌پدیا سری بزنید نوشته: «فریبرز رئیس‌دانا (متولد ۱۳۲۷)، اقتصاددان ایرانی، استاد اقتصاد دانشگاه تهران، فعال حقوق بشر، زندانی سیاسی، عضو کانون نویسندگان ایران، فعال سیاسی سوسیالیست و دانش‌آموختهٔ دکتری اقتصاد از مدرسه اقتصاد و علوم سیاسی از دانشگاه لندن (L.S.E) است.» 
ماجرای بازداشت ایشان هم برمی‌گرده به زمانی که در دولت احمدی نژاد با بی‌بی‌سی مصاحبه کرده و درباره طرح هدفمندی یارانه‌ها حرف‌هایی زده که نباید می‌زده. البته یکی از اتهاماتش هم صدور بیانیه علیه سانسور بوده. (که لابد انتظار می‌رفته در تایید سانسور حرف بزنه.)  حالا از این‌ها که بگذریم آقای رئیس دانا کلی کتاب هم منتشر کرده در اقتصاد و جامعه‌شناسی و حتی ادبیات. اتفاقا در همین کتاب تازه دو بخش رو به کتاب و نشر اختصاص داده. موافقین چند سطرش رو بخونیم؟!


◀️ #چند_سطر_کتاب 

«درمجموع اگر فعالیت نشر از نفس نیفتاده است، نفسش به شماره افتاده است. تیراژ کتاب پایین است، خطرپذیری ناشران به شدت پایین آمده است، انگیزه ی کار جدی و طولانی برای ایجاد اثر پردازش در میان نویسندگان کاملا افت کرده است و افسردگی فرهنگی جای نشاط تولید را گرفته است (گرچه جماعت روشنفکر خلاق و مسئول، در کنار برخی ناشران وفادار به شان حرفه پایداری می‌کنند و امید بخشند). اما افت فعالیت نشر درواقع از آغاز دهه‌ی هشتاد شروع شد؛ آن زمانی که جامعه به این حقیقت تلخ پی برد که نمی‌تواند از میان کتاب‌ها و از درون فعالیت‌های فرهنگی به امید خود برای راه‌جویی، گسترش و ژرفادهی به بینش و پرسش و پاسخ و مشارکت و تغییر جان دهد. نادرست نیست اگر بگویم برای تحصیلکرده‌ها و روشنفکران و کارگران فعال که خانه‌هایشان به‌تدریج کوچک‌تر یا ناجادارتر می‌شود خرید کتاب و اختصاص محلی به آن امری «ناصرفه‌مند» جلوه می‌کرد و می‌کند و این نه لزوما به محاسبه‌ی اقتصادی بلکه به خاطر مقایسه‌ی آن محاسبه با چیزی است که به دست می‌آورند و آن کتاب کم‌محتوا، ترس‌خورده، ممیزی‌شده و ناراهگشا است.»ص70


ا***ا


پی‌نوشت1: اون اصطلاح «کتاب ترس‌خورده» خیلی باحال بود! یاد شعر حافظ افتادم: «شراب خانگیِ ترسِ محتسب خورده/ به روی یار بنوشیم و بانگ نوشانوش» مثلا اینجوری: «کتاب اُفستیِ ترسِ سانسوری خورده/ به روی یار بخوانیم و بانگ خواناخوان!»
پی‌نوشت2: کتاب «منش روشنفکری» ویرایش و حروفچینی بدی داره. بد ها!😬

ا***ا

منش روشنفکری/ فریبرز رئیس دانا/ #نشر_گل_آذین/ 136صفحه رقعی شومیز/ چاپ اول1397/ قیمت: 20هزارتومان

 دیدگاه های شما