تقویم کلیدر/ پنج‌شنبه 18 مرداد 1397 9 اگوست 2018

25 آبان 1397


پنج‌شنبه 18 مرداد 1397
9 اگوست 2018
📚 @klidar

کورش اسدی (۱۸ مرداد ۱۳۴۳–۲ تیر ۱۳۹۶) نویسنده داستان کوتاه، ویراستار و مدرس داستان‌نویسی ایرانی بود. مجموعه داستان «باغ ملی» این داستان‌نویس به عنوان برندهٔ چهارمین دورهٔ برگزاری جایزهٔ گلشیری در بخش بهترین مجموعه داستان سال ۱۳۸۲ از دید داوران معرفی شد. «باغ ملی» درباره شکست‌ها و سرخوردگی‌هایی است که حاصل شرایط سیاسی و اجتماعی حاکم بر دهه هفتاد جامعه ایران بود. از دیگر آثار وی مجموعه داستان «پوکه‌باز»، «گنبد کبود»، «پایان محل رؤیت است» و رمان «کوچه ابرهای گم‌شده» هستند. 

 

تووه یانسون (Tove Jansson) (زاده 9 اگوست 1914 ـ 27 ژوئن 2001) نویسنده و تصویرگر کتاب کودکان فنلاندی بود. وی بیشتر برای خلق دنیای «مومین‌ها» شناخته می‌شود. این کتاب‌ها در سراسر جهان محبوبیت زیادی کسب کردند و به بیش از سی زبان ترجمه شدند. یانسون در سال ۱۹۶۶ جایزه هانس کریستین آندرسن را دریافت کرد. مجموعه «قصه‌های مومین» در ایران توسط نشر مرکز منتشر شده است.  مجموعه‌ی دیگری از مومین‌ها با نام «مومی ترول‌ها» هم توسط  نشر هوپا منتشر شده است. وی از سال 1970 به بعد، بیشتر به نوشتن رمان روی آورد که «کتاب تابستان»، «کلاهبردار صادق» و «یادداشت‌هایی از یک جزیره» نمونه‌ای از رمان‌های یانسون هستند. 

 

فیلیپ لارکین (Philip Larkin) (زاده ۹ اگوست ۱۹۲۲ـ درگذشته ۲ دسامبر ۱۹۸۵) یکی از بهترین شاعران قرن بیستم بریتانیایی بود. مجموعه نخست اشعار لارکین با نام «کشتی شمالی» در سال 1945 انتشار یافت. نشر چشمه مجموعه شعری از لارکین با نام «یه میخ به دیوار بکوب» منتشر کرده است. 

 

دنیل کیز (Daniel Keyes) (زاده 9 آگوست 1927 ـ 15 ژوئن 2014) نویسنده آمریکایی بود. «گل‌هایی یه یاد آلجرنون» معروف‌ترین و پرفروش‌ترین رمان اوست که در ایران توسط پرویز شهریاری، مهرداد بازیاری و مهدی قراچه‌داغی به فارسی برگردان شده است. این کتاب به بیش از پنجاه زبان رایج دنیا ترجمه شده و به شکل نمایشنامه، فیلم سینمایی و سریال بارها به نمایش در آمده است.

 

لین اولمان (Linn Ullmann) (زادهٔ ۹ اوت ۱۹۶۶) نویسنده و روزنامه‌نگار نروژی است. وی دختر اینگمار برگمان کارگردان مشهور سوئدی و لیو اولمان بازیگر نویسنده و کارگردان نروژی است. از وی داستانی با نام «موهبت» توسط مهسا خلیلی به فارسی برگردان شده است.

@KLIDARدیدگاه های شما