نیمه‌ی پنهان پزشک/ دکتر دنیل اُفری

27 مرداد 1397


سفری به دنیای عاطفی پزشکان


#کتاب_امروز:
📒 #نیمه_پنهان_پزشک/ #دنیل_افری

📚@klidar

✍️کلبه‌کتاب‌کلیدر/ #مهدی_کاکولی:

خوبیِ کتابفروش بودن این است که گاه به کتاب‌های مختلفی سرک می‌کشی و ناگهان توی دام می‌افتی. مثل همین کتاب «نیمه پنهان پزشک» که فکر نمی‌کردم خواندنش برایم جذاب باشد اما بود! خانم دکتر «دنیل اُفری» در این کتاب ما را به دنیای خصوصی پزشکان می‌برد و با احساسات و درگیری‌های ذهنی آنان آشنا می‌کند. چیزی که کمتر به آن فکر می‌کنیم و احساس می‌کنیم که بسیاری از پزشکان مانند یک مکانیک سرد و رسمی کارشان را انجام می‌دهند و حتی مرگ بیماران هم هیچ تاثیری بر آنان ندارد. دکتر اُفری با لحنی صمیمی از نخستین روزهای کاری خود و دلهره‌هایش می‌نویسد و گاه اعتراف به ناتوانی‌ها و تصمیم‌گیری‌های نادرستش را صادقانه بازگو می‌کند. جالب است یک‌بار که با خطایی به بیماری لطمه می‌زند این موضوع را به شکل یک مقاله منتشر می‌کند تا برای دیگر همکارانش آموزنده باشد. هرچند در این راه شماتت‌ها و تمسخرهای خوانندگان مقاله را هم به جان می‌خرد.

برویم به سراغ بخش کوتاهی از متن کتاب. انتخاب چند سطر کتاب همیشه از دغدغه‌های من در معرفی کتاب است. طبیعتا بیشتر خوانندگان، به سراغ کتابِ معرفی شده نخواهند رفت درنتیجه بهتر است سطرهایی برگزیده شود که دست‌کم خواندن همان بخش، مفید یا جذاب باشد. در این کتاب یکی از نکات مهم در همان صفحات نخست آمده بود: «میزان معینی از بی‌عاطفگی برای پزشکان، نه تنها یک مزیت به شمار می‌آید بلکه یک ضرورت مثبت برای تمرینِ کسب قضاوت بی‌طرفانه است.» این حرفی است که پزشک کانادایی به نام «ویلیام اوسلر» زده است. امیدوارم با خواندن آن از این به بعد سریع از رفتار رسمی و سرد پزشکتان دلخور نشوید و به سراغ پزشک دیگری نروید. 


◀️ #چند_سطر_کتاب

هر بیمارستانی از سر وظیفه‌شناسی واژه‌ی شفقت و دلسوزی را جایی در بیانیه‌ی اهدافش قرار داده است. هر دانشکده‌ی پزشکی درمورد ایدئال‌هایش در حوزه‌ی مراقبت‌های پزشکی و درمانی حماسه‌سرایی می‌کند. اما اغلب پیام ناگفته (و گاه گفته‌شده) در سنگرهای زندگیِ حقیقی، درمورد آموزش پزشکی این است که پزشکان نباید بیش از حد با عواطف شخصی در مسائل بیماران خود سهیم شوند. به دانشجویان گفته می‌شود که احساسات بر قوه‌ی تصمیم‌گیری و قضاوت فرد سایه می‌افکند. هر مولفه‌ی برنامه‌ی آموزشی‌ای که در آن انترن‌ها «زیادی احساساتی» باشند، از دید روسای بیمارستان محکوم است. مراقبت‌های پزشکی کارآمد، که مراقبت‌های پزشکی معقول واژه‌ی فنی آن است، همچنان در مقایسه با سایر جنبه‌ها ارزشمندتر است. ص21

📘نیمه‌ی پنهان پزشک/ دکتر دنیل اُفری/ ترجمه: دکتر #افروز_معتمد/ #نشر_قطره/ 340صفحه/ چاپ اول 1397/ 30هزارتومان

عنوان اصلی: What Doctors Feel: How Emotions Affect the Practice of Medicine
نویسنده: Danielle Ofri

ا***ا

پی‌نوشت1: این‌که یکی از 200نفر خواننده‌ی یک کتاب، در یک کشور 80میلیونی باشی یک جورهایی حس خاص بودن به آدم می‌دهد.😊 
پی‌نوشت2: از نشر قطره که صادقانه شمارگان 200تایی کتاب را در شناسنامه درج کرده سپاس‌گزارم.👍
پی نوشت3: در ایران، پزشکانی داریم که با سهمیه‌های خاص و بدون توانایی‌های لازم پزشک شده‌اند. ربطی هم به این کتاب ندارد.

 دیدگاه های شما