تقویم کلیدر

27 مرداد 1397


یک‌شنبه 14 مرداد 1397
5 اگوست 2018

@klidar

گی دو موپاسان (Guy de Maupassant) (زادهٔ ۵ آگوست ۱۸۵۰-درگذشتهٔ ۶ ژوئیهٔ ۱۸۹۳) نویسنده، نمایش‌نامه‌نویس و شاعر فرانسوی بود. او در طول عمر کوتاهش چندین رمان، سفرنامه و نمایش‌نامه و یک مجموعه شعر نوشت ولی نقطه اوج کارهای موپاسان داستان‌های کوتاه اوست که برخی از آن‌ها از شاهکارهای ادبیات داستانی جهان شمرده می‌شوند. از میان آثار ترجمه شده وی به فارسی می‌توان به مجموعه داستان «بابای سیمون»، «مرده ریگ»، «میس هری‌یت»، «هورلا» و داستان «یک زندگی»، «لبخند بخت» و «بل آمی» اشاره کرد. در سال 2012 فیلمی بر پایه داستان «بل آمی» ساخته شده است.

 

دیوید بالداچی (David Baldacci) (زادهٔ ۵ اگوست ۱۹۶۰) نویسنده، فیلم‌نامه‌نویس و وکیل آمریکایی است. کتاب‌های وی جزو پرفروش‌ترین کتاب‌های آمریکا است. بالداچی معمولا با حضور در برخی از مهمترین سازمان‌های اطلاعاتی جهان و ملاقات با جاسوسان واقعی سوژه‌های داستان‌هایش را پیدا می‌کند. از وی آثار متعددی به فارسی برگردان شده است. از این میان می‌توان «تابستان آن سال»، «همه حقیقت»، «آبی مطلق»، «فراموش شده»، «بی‌گناه» و «روز صفر» را نام برد. بیشتر آثار بالداچی دستمایه فیلم و سریال‌ قرار گرفته است. نخستین رمان او با عنوان «قدرت مطلق» به فیلمی با بازی و کارگردانی کلینت ایستوود بدل شد.

 

کنراد ایکن (Conrad Aiken) (زاده ۵ اگوست ۱۸۸۹ – ۱۷ اگوست ۱۹۷۳) نویسنده و شاعر آمریکایی بود. معروف‌ترین کتاب وی، کتاب «برف خاموش، برف مرموز» است که در سال 1943 برنده جایزه پولیتزر برای داستان شد. این اثر را حسن ملکی به فارسی برگردان کرده و #نشر_چشمه آن را منتشر کرده است. از ایکن داستان کوتاهی با نام «وسوسه» در مجموعه‌ی «اگر یک مرد را بکشم دو مرد را کشته‌ام» توسط نشر شورآفرین منتشر شده است.

@KLIDARدیدگاه های شما