نافرمانی مدنی/ هنری دیوید ثورو

21 تیر 1397


#کتاب_امروز:

📕 #نافرمانی مدنی (Civil disobedience)
📘 #هنری دیوید ثورو (Henry David Thoreau)
📘مترجم: #غلامعلی_کشانی
📓 #نشر_قطره

امروز زادروز «هنری دیوید ثورو» فیلسوف طبیعت‌گرا و در عین‌حال آنارشیست آمریکایی است. با همدیگر سری به کتاب «نافرمانی مدنی» می‌زنیم. کتاب کوچکی که اندیشه عمیقی دارد و بعدها مارتین‌ لوتر‌ کینگ و گاندی از همین ایده الهام گرفتند و پایه‌گذار تغییراتی مهم در کشور خود بودند. در عصر حاضر هم ساموئل هانتینگتون بر اساس همین نظریه موج تازه‌ای از دموکراسی‌خواهی را به راه انداخت و ایده انقلاب‌های رنگی را هم می‌توان ادامه‌ای بر نافرمانی مدنی دانست.


◀️ #چند_سطر_کتاب

➖این شعار را صميمانه می‌پذیرم که «بهترین دولت دولتی است که کمترین فرمان را صادر کند.» بعلاوه دوست می‌دارم این آرزو هر چه سریعتر و هماهنگ‌تر جامه عمل بپوشد. اگر این‌کار صورت گيرد، در نهایت به آنجا خواهد رسيد که من نيز معتقدم، یعنی: «بهترین حاکميت، حاکميتی است که اصلا حکومت نکند» و مردم هنگامی صاحب این حاکميت خواهند شد که خود را برای داشتن آن آماده کرده باشند.

➖دولت، به خودی خود ساختاری است است که مردم آنرا صرفا برای اعمال اراده‌شان انتخاب نموده‌اند، اما همين ساختار، قبل ازاینکه مردم به‌کمک آن دست به ‌عمل زنند و از خدمات مورد انتظارش در جهت رفاه خود سود برند، در معرض و مستعد سوءاستفاده و انحراف است.

➖حکومت قبل ازاینکه صدمه‌ای ببيند، بانگ و فریاد برمی‌آرد، هياهو به‌راه می‌اندازد و بر ضد اصلاحات مخالفت می‌ورزد؟ چرا شهروندانش را تشویق نمی‌کند که برای کشف و نقد خطا‌هایش در آماده‌باش هميشگی به‌سر برند، و چرا با آنان برخورد سزاوارتری نمی‌کند؟ چرا هميشه مسيح را به صليب می‌کشد، کپرنيک و ولتر را از جامعه طرد می‌کند و واشنگتن و فرانکلين را شورشی نام می‌نهد؟

➖حکومتی حداقلی که می‌تواند نسبت به همه انسان‌ها منصف باشد، و با فرد، همچون یک همسایه، محترمانه رفتار کند، حکومتی که اگر عده انگشت‌شماری بی‌توجه به او زندگی کنند، نهراسد ازاین‌که امنيت و آرامش‌اش دچار آسيب می‌شود. حکومتی که در کاراین جماعت، دخالت بيجا نکند و از سوی آنانی که تمامی وظایف همسایگی وهمنوعی و هم چراغی را نسبت به دیگران بجا آورده‌اند احساس محاصره و محدودیت نکند. این است آن رویایی که هميشه به آن دلخوش‌ام. حکومتی که این چنين ميوه‌ای می‌دهد و تا وقتی که ميوه به‌عمل آید، بارش را تحمل می‌کند تا هر‌چه سریعتر آن را به زمين تحویل دهد، راه را برای حکومتی بازهم کامل‌تر و سرافرازتر هموار می‌سازد، حکومتی که من نيز در خيال، آن را تجسم کرده‌ام، اما هنوز در جائی ندیده‌ام! 

🔹نافرمانی مدنی/ هنری دیوید ثورو/ مترجم: غلامعلی کشانی/ نشر قطره/ 136صفحه قطع رقعی

ا***ا

پی نوشت: اون جمله رو می‌خوندم که «بهترین دولت دولتی است که کمترین فرمان را صادر کند» و بعد این خبر رو دیدم: «رئیس اتحادیه صنف تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک از ممنوعیت فروش مانتوهای جلوباز خبر داد. ابوالقاسم شیرازی در گفت‌وگو با "جام‌جم آنلاین" گفت: هر روز ۳۰ گشت سه‌نفره در سطح شهر تهران بر واحدهای تولید و عرضه کننده پوشاک بازرسی و نظارت دارند و بازدیدهای انجام‌شده، صورتجلسه می‌شود.»😐

✍️#مهدی_کاکولی

@KLIDARدیدگاه های شما