نامه‌های رز/ کلاریس سابار/ مترجم: آریا نوری

17 تیر 1397


#کتاب_امروز

📕 #نامه‌_های_رز (Les Lettres de Rose)
📘 #کلاریس_سابار (Clarisse Sabard)
📓 #نشر_کوله_پشتی
📚 @klidar
کلبه‌کتاب‌کلیدر/ #سعیده:
«نامه‌های رز» اولین کتاب خانم کلاریس سابار، نویسنده جوان فرانسوی هست. طرح جلدکتاب، نوشته بالای جلد (👈سرنوشت در پس پرده‌ی بزرگ‌ترین ماجراهای عاشقانه قرار دارد...) و اینکه کتاب برنده‌ی جایزه‌ی کتاب رمانتیک سال 2016 فرانسه شده، همه از این خبر می‌دن که خواننده با یه کتاب کاملا عاشقانه روبرو هستش. اما به نظر من کتاب «نامه‌های رز» می‌تونه معمایی و تاریخی هم باشه. داستانی از سه نسل از یک خانواده. «لولا»، مادربزرگش «رز» و مادرِ رز «لوییز».

شخصیت اول داستان، «لولا» دختریه که در سه‌ماهگی به فرزندخواندگی قبول شده. حالا لولا یه جوون مستقل تقریبا سی‌ساله شده و یه سری رویاها و دل‌نگرانی‌ها داره. رویای داشتن یک کتاب‌فروشی و دلنگرانی برای اینکه نتونسته رابطه‌ی درستی با افرادی که به زندگیش اومدن برقرار کنه و همگی سریع ترکش کردن. دقیقا وقتی آخرین دوست‌پسرش ترکش می‌کنه یه پیام دریافت می‌کنه که خبر از داشتن مادربزرگی می‌ده که ارث بزرگی برای لولا به‌جا گذاشته. لولا برای دونستن هویت اصلی و خانواده‌ش و گذشته‌ش که چرا ترک شده راهی سفر به دهکده‌ای دور می‌شه. اونجا با خونه‌ی مرموزی که مادربزرگش به‌جا گذاشته روبه‌رو می‌شه و نامه‌هایی که مثل تکه‌های پازل باید کنار هم گذاشته بشن تا لولا پی به حقیقت ببره. 

خب در کل خواننده نباید منتظر اتفاق جدیدی توی داستان باشه البته باید این رو هم در نظر گرفت که اولین کار خانم سابار هست. یه‌سری جاها اشتباهاتی مثل تاریخ اشتباهی یا اسم و نسبت اشتباهی نوشته شده بود که فکر نمی‌کنم اشتباه خود نویسنده باشه!! امیدوارم توی چاپ‌های بعدی اصلاح بشه. راستی آقای «آریا نوری» هم در پستی در اینستاگرامشون کلی شاکی بودن که کتاب بعد از سیزده ماه جنگ‌وجدل با ارشاد منتشر شده.😶 (متن کامل پست رو  اینجا (https://www.instagram.com/p/BhZVDVuhvGY/?taken-by=aria.nouri.translator) بخونید.)

◀️ #چند_سطر_کتاب

وقتی معلم رفته بود، هانری از لوئیز پرسیده بود که دوست دارد در آینده چه‌کاره شود. دخترش هم منطقی‌ترین پاسخ دنیا را به او داده بود: «من دوست دارم حسابی پول‌دار شوم بابایی!»
ـ از چه راهی؟
ـ می‌خواهی برای ثروتمند شدن تاجر بشوی؟
ـ بله، مگر راه دیگری هم هست؟
ـ مثلا می‌توانی با یک آدم خیلی پول‌دار ازدواج کنی.
ـ نه بابایی خیلی ممنون. دوست‌دارم پولم برای خودم باشد.
البته دختربچه نمی‌دانست که در آن دوران دخترها یا متعلق به پدرانشان هستند، یا شوهرشان و نمی‌توانند بدون قیومی قانونی هیچ تصمیمی بگیرند. 
صفحه 69


📗نامه‌های رز/ کلاریس سابار/ مترجم: #آریا_نوری/ نشر کوله‌پشتی/ رقعی/ چاپ اول1397/ 350 صفحه/ قیمت: 28هزارتومان

@KLIDARدیدگاه های شما