تقویم کلیدر

02 فروردین 1398


پنج‌شنبه 14  تیر 1397

5 ژوئیه 2018
 @klidar

صادق چوبک (زاده 14 تیر 1295 - درگذشته 13 تیر 1377) نویسنده ایرانی بود. اکثر داستان‌های وی حکایت تیره‌روزی مردمی است که اسیر خرافه و نادانی خویش هستند. از آثار مشهور وی می‌توان مجموعه داستان «انتری که لوطی اش مرده بود» و رمان‌های «سنگ صبور» و «تنگسیر» را نام برد. «تنگسیر» تاکنون به 18 زبان ترجمه شده و امیر نادری فیلمساز معروف ایرانی، در سال ۱۳۵۲ بر اساس آن فیلمی به همین نام ساخته‌است.
چوبک اولین مجموعه داستانش را با نام «خیمه شب بازی» در سال ۱۳۲۴ منتشر کرد. آثار چوبک از سال‌ها پیش مورد نقد و بررسی جدی قرار گرفته و در کتاب‌های مختلفی از جمله «قصه‌نویسی» (رضا براهنی)، «نویسندگان پیشرو ایران» (محمدعلی سپانلو) و «نقد و تحلیل و گزیده داستان‌های صادق چوبک» (حسن محمودی) نوشته‌هایش تحلیل شده‌اند. وی در سال ۱۳۷۷، در برکلی آمریکا درگذشت و بنا به وصیتش یادداشت‌های منتشر نشده‌اش را سوزاندند. همچنین بنا به درخواست خودش جسدش را نیز سوزاندند.

 

ژان کوکتو (Jean Cocteau) (زاده ۵ ژوئیه ۱۸۸۹ – درگذشته ۱۱ اکتبر ۱۹۶۳) شاعر، نقاش، فیلمساز، نمایشنامه‌نویس و کارگردان فرانسوی بود. کوکتو را بیشتر با نمایشنامه‌ی «والدین وحشتناک»، فیلم «خون شاعر» و «وصیت نامه اورفه» می‌شناسند. کتاب «والدین وحشتناک» توسط فرامرز ویسی به فارسی برگردان شده است. از وی آثار دیگری چون «پاپ دیوانگان»، «توماس حقه باز» و «بگذار با هم بباریم» به فارسی ترجمه شده است.

@KLIDARدیدگاه های شما