گربه‌ی درون/ ویلیام اس. باروز

11 تیر 1397


#کتاب_امروز
📚@klidar

🔹The Cat Inside: William S. Burroughs
 

🐈«این کتابِ گربه تمثیلی است که در آن گذشته‌ی نویسنده در بازی گربه‌ها به او نمایانده می‌شود. نه این که گربه‌ها بازیچه‌اند. اصلا و ابدا. جان دارند، حیواناتی که تنفس می‌کنند، و وقتی هر موجود دیگری در تماس باشد، غم‌انگیز است: چرا که محدودیت‌ها را، درد را و ترس و مرگ فرجامین را می‌بینی. این همان معنای تماس است. این همانی است که وقتی به گربه‌ای دست می‌زنم و اشک‌ها از صورتم سرازیر می‌شود، می‌فهمم.»

ا***ا

سلام! امروز با کتابی پذیرای شما هستیم که برای دوست داشتن آن لازم است حسابی به گربه‌ها علاقمند باشید وگرنه فکر نکنم حوصله ورق زدنش را داشته باشید! نویسنده‌اش هم جناب «ویلیام اس باروز» است که خب شهرتش به عنوان یکی از اعضای شناخته شده‌ی نسل «بیت» و نوشته‌های «پست مدرن»‌اش است. البته در این کتاب کوچک فقط خاطره‌نویسی‌های کوتاهی از او آمده که قهرمان اصلی‌اش گربه های دوروبرش هستند. گویا کتاب را در سالخوردگی نوشته که هرکدام از گربه‌ها برایش یادآور خاطره‌ای و شخصیتی هستند و همان طور که در متن بالا خواندید اشکش را در می‌آورند. دو بخش کوتاه دیگر از این کتاب را هم بخوانیم:


🐈«یکی گفته است که گربه‌ها دورترین حیوان نسبت به نمونه‌های انسانی‌اند. این مسئله به این بسته است که از چه نوع انسان‌هایی حرف می‌زند، و البته از چه نوع گربه‌هایی. گه‌گاه گربه‌هایی می‌بینم که به طرز غریبی انسان‌اند.»


🐈«ورود یک نازی به درجات بالای اس‌اس همراه بود با درآوردن چشم گربه‌ای اهلی با انگشت بعد از یک ماه غذا دادن و ناز و نوازش کردنش. این تمرین بدین‌سبب طراحی شد تا هرنوع رحم و شفقتی را که زهر به شمار می‌آمد بزداید و ubermensch (ابرانسان) کاملی بسازد. شرط لازمی شگفت‌انگیز و بسیار محکم پشت این مسئله نهفته است: تمرین‌کننده با انجام چنین اعمال سنگدلانه، نفرت‌انگیز و غیرانسانی به مرتبه‌ی ابرانسان دست می‌یابد.»


راستی این نوشته هم خواندنی است. اینجا

 📕#گربه_درون
نویسنده: #ویلیام_اس_باروز
مترجم: #مهدی_نوید
ناشر: #نشر_چشمه، چاپ اول 1396
106 صفحه؛ 10000 توماندیدگاه های شما