تقویم کلیدر

27 مهر 1397


دوشنبه 11 تیر 1397
2 ژوئیه 2018
 @klidar

هرمان هسه (Hermann Hesse) (زادهٔ ۲ ژوئیهٔ ۱۸۷۷ - درگذشتهٔ ۹ اوت ۱۹۶۲) ادیب، نویسنده و نقاش آلمانی-سویسی بود. وی در سال 1946 برنده‌ی جایزه #نوبل ادبیات شد. در سال ۱۹۲۲ روایتی به نام «سیذارتا» منتشر کرد که از جمله پرخواننده‌ترین آثار وی شد. این کتاب نگرشی بر ریشه‌های روانشناسی در مذاهب جهانی و مکاتب عقلی است.
نگاهی به آثار ترجمه شده وی به فارسی👈: سیذارتا/ دمیان/ نارسیس و گلدموند/ بازی مهره شیشه‌ای/ بازگشت زرتشت/ و...

 

ویسواوا شیمبورسکا (Wisława Szymborska) ‏(زاده 2 ژوئیه 1923 - درگذشته 1 فوریه 2012) شاعر، مقاله‌نویس و مترجم لهستانی بود. وی در سال 1996 موفق به کسب جایزه #نوبل ادبیات شد. اشعار وی به بسیاری از زبان‌های دنیا از جمله فارسی ترجمه شده‌است. از وی مجموعه اشعاری چون «آدم‌ها روی پل»، «این‌جا»، «هیچ‌چیز دوبار اتفاق نمی‌افتد»، «همین‌قدر کافی ا‌‌ست» و «عجیب‌ترین کلمات» به فارسی ترجمه شده است. 

 

دارن اشاگنسی معروف به دارن شان (Darren Shan) (زاده ۲ ژوئیه ۱۹۷۲) نویسنده اهل ایرلند است. «حماسه» دارن شان که بیشتر در ایران با نام «قصه‌های سرزمین اشباح» شناخته می‌شود جزو اولین کارهای وی بود. این مجموعه شامل ۱۲ جلد است و توسط نشر قدیانی به فارسی ترجمه شده است. همان‌طور که خودش گفته قصه‌اش در واقع، شرح یک کابوس است، یک کابوس دنباله دار و از ۴ سه‌گانه تشکیل شده‌است. فیلم سه‌گانه اول دارن شان با نام (سیرک عجایب: دستیار یک شبح) در سال ۲۰۰۹ ساخته شده است. (دانلود: yon.ir/CiTEZ)

@KLIDARدیدگاه های شما