تقویم کلیدر

29 مهر 1397


چهارشنبه  6 تیر 1397
27 ژوئن 2018
@klidar

اما گلدمن (Emma Goldman) (زاده 27 ژوئن 1869 ـ زاده 14 می 1940) نویسنده آمریکایی بود. او اولین کسی است که مسئله تبعیض‌های جنسی را در سیاست مطرح کرده‌است. او به‌خاطر دفاع از حقوق زنان ازجمله حق سقط جنین و دستمزد برابر؛ ۸ سال به زندان رفت. گلدمن اعتقاد دارد که زنان خود می‌توانند خود را از قید و بندهای جامعه آزاد کنند اگر خود را به عنوان یک شخصیت قبول کنند نه یک کالای جنسی؛ تا زمانی که خود نخواهند بچه به دنیا نیاورند؛ اگر این حق را به کسی ندهند که صاحب بدن آن‌ها باشد؛ اگر حاضر نباشند که خدمتکار خدا باقی بمانند. از وی خودزندگی‌نامه‌ای با نام «آن‌گونه که من زیستم» منتشر شده که در ایران توسط نشر نیلوفر چاپ شده است. 

 

هلن کلر (Helen Keller) (زاده 27 ژوئن 1880 - درگذشته 1 ژوئن 1968) نویسنده نابینا و ناشنوا و فعال سوسیالیست آمریکایی بود. مشهورترین اثر وی، کتاب «زندگی من» است. در این خودزندگی‌نامه، هلن کلر به بیان جزئیات سالهای اولیه زندگیش و به ویژه تجربیاتش با معلمش "آن سالیوان" می‌پردازد. بر اساس زندگی هلن کلر فیلمی صامت با نام «رستگاری» در سال 1919 ساخته شده است.

 

کریشتوف کیشلوفسکی (Krzysztof Kieślowski) (زاده ۲۷ ژوئن ۱۹۴۱ - ۱۳ مارس ۱۹۹۶) کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس و نویسنده لهستانی بود. مجموعه گفت و‌ گوهای وی با «آنا مارچینوفسکا» با ترجمه‌ی خود مارچینوفسکا که سال‌ها در ایران زندگی کرده توسط نشر_ققنوس در سال 1395 منتشر شد. نشر چشمه هم از وی مجموعه داستانی با عنوان «اتفاق و دو داستان دیگر» منتشر کرده است.

 

کاترین کوکسون (Catherine Cookson) (زاده ۲۷ ژوئن ۱۹۰۶ - ۱۱ ژوئن ۱۹۹۸) نویسنده بریتانیایی بود. او تقریباً ۱۰۰ کتاب نوشت که بیش از ۱۲۳ میلیون نسخه از آن‌ها به فروش رسید و رمان‌هایش به ۲۰ زبان ترجمه شد. با اقتباس از آثار وی چندین فیلم سینمایی ساخته شده‌است. از آثار ترجمه شده وی به فارسی می‌توان «فرزند ارشد»، «کتی» و «سال باکره‌ها» را نام برد.

 

گاستون باشلار (Gaston Bachelard) (زاده 27 ژوئن 1884 ـ 16 اکتبر 1962) ریاضی‌دان، فیزیک‌دان، شاعر و فیلسوف فرانسوی بود. «بوطیقای فضا»، «روانکاوی آتش»، «دیالکتیک برون و درون: پدیدارشناسی خیال»، «شعله‌ی شمع» و «معرفت شناسی» نمونه‌ای از آثار وی هستند که همگی به فارسی ترجمه شده‌اند.

 

لافکادیو هرن (Lafcadio Hearn) که با نام ژاپنی کویزومی یاکومو نیز شناخته می‌شود (زاده 27 ژوئن 1850 ـ 26 سپتامبر 1904) نویسنده‌ای بین‌المللی بود. از کتاب های ترجمه شده وی به فارسی می‌توان به «اشباح ژاپنی»، «پیمانی که شکسته شد» و «کوایدان» اشاره کرد.

@KLIDARدیدگاه های شما