گیاهخوار/ هان کانگ

31 خرداد 1397


#کتاب_امروز:

📙گیاهخوار/ ✍️هان کانگ
🔅برنده‌ی بوکر 2016

امروز با هم به سراغ رمان «گیاهخوار» می‌رویم. داستانِ زنی که ناگهان و با دیدن یک رویا تصمیم می‌گیرد خوردن گوشت را کنار بگذارد. اما این ماجرا با واکنش‌های تند خانواده‌اش روبرو می‌شود و به مرور زندگی زن را کاملا از مسیر طبیعی خود خارج می‌کند. ایندیپندنت در نقدی بر این رمان می‌نویسد: «داستانی سرشار از پوچ‌گرایی و کمی ترانه‌سرایی. بسیار زیبا و عاری از تقص به مسئله‌ی رنج بشر و تلاش برای ممانعت از مغلوب شدن در برابر جسم خویش می‌پردازد.» 
داستان سه فصل دارد و هر فصل از زبان یک نفر به روایت ماجرا می‌پردازد. اگر قصد دارید با خواندن این کتاب به گیاهخواری روی آورید انتخاب مناسبی نیست! این رمان بیشتر به خوی وحشی‌گری انسان پرداخته و فقدان آرامش روحی و روانی در یک زندگی مدرن و پرهیاهوی شهری را نشان می‌دهد. شاید در روزگاری که از خلوت‌گزینی‌های زاهدانه و چله‌نشینی خبری نیست، بشود گاه‌گداری به یک آسایشگاه روانی پناه برد و در آنجا به آرامش رسید.

نویسنده: خانم هان کانگ متولد 1970 اهل کره جنوبی است و از سال 2013 در موسسه هنر سئول ادبیات خلاقه درس می‌دهد. او در سال 2016 برای رمان گیاهخوار موفق به دریافت جایزه بوکر بین‌المللی شد.

◀️ #چند_سطر_کتاب از آغاز داستان را با هم می‌خوانیم:


قبل از گیاهخوار شدنِ همسرم، فکر می‌کردم او آن‌طور که باید در هیچ زمینه‌ای جلب‌توجه نمی‌کند. راستش را بگویم اولین باری که او را دیدم اصلا توجه من را به خودش جلب نکرد. قد متوسط،‌ ‌موهای نامرتب که نه بلند بود و نه کوتاه، پوست زردرنگِ بیمارگونه، گونه‌هایی با کمی برجستگی. رنگِ پریده و کمرویی‌اش، همانی بود که می‌خواستم. وقتی به میزی که در آن‌جا منتظرش بودم نزدیک شد، واقعا نتوانستم جلوی خودم را بگیرم و توجه‌ام به کفش‌هایش جلب شد. ساده‌ترین کفش‌های مشکی که می‌شود تصور کرد. قدم‌هایش نه سریع بود و نه یواش. آهسته و پیوسته به سمت من می‌آمد.
تا این‌جا هیچ ویژگی خاصی در او من را مجذوب نکرده بود و البته تا این‌جا ضرر و زیانی هم متوجه ما نبود و دلیلی هم نداشت که ما دو نفر با هم ازدواج نکنیم. شخصیت منفعل این زن آن‌طور که دیدم، سرزنده و جذاب نبود و هیچ نشانه‌ی خاصی که باعث جلب توجه من شود، در خود نداشت و می‌شود گفت از این لحاظ من از او سرتر بودم. پس در این صورت لازم نبود به گرایش‌های روشنفکرانه تظاهر کنم تا از او بالاتر به نظر برسم و یا این که نگران باشم تا او من را با مردان خوش‌قدوبالا که در کاتالوگ مُد می‌بیند مقایسه کند.


📒گیاهخوار/ #هان_کانگ/ مهلاسادات عرب/ #نشر_آناپنا/ چاپ اول 1395/ 196صفحه، جلد شومیز/ 16هزارتومان

⚠️توضیح ضروری: احساس می‌کنم این ترجمه که خواندم سانسور دارد بدجوری هم سانسور دارد! به خصوص در فصلی که از زبان شوهرخواهرِ یونگ-هی روایت می‌شد یک جاهایی انگار روال داستان به هم ‌خورد. در مجموع برایم عجیب است اگر همین متنی که من خواندم بوکر برنده شده باشد. اگر مترجم یا ناشر کتاب این نوشته را می‌خوانند خوشحال می‌شوم که صادقانه درباره حذفیات کتاب توضیح بدهند!
▫️کلبه‌کتاب‌کلیدر/ #مهدی_کاکولی

@KLIDARدیدگاه های شما