ما همیشه قلعه‌نشینان/ شرلی جکسن/علیرضا مهدی‌پور/ نشر چشمه

30 خرداد 1397


خانم جکسن نویسنده مشهور آمریکایی بودن و در اوج شهرت، در سن چهل و هشت سالگی از دنیا رفتن. دلیل شهرتشون داستان کوتاه لاتاری (https://t.me/klidar/9935) بوده (می‌تونین نقد این داستان رو از اینجا (https://t.me/klidar/9977) بخونین)، البته از بقیه کارهای ایشون هم استقبال زیادی شده. "ما همیشه قلعه‌نشان" آخرین اثر این نویسنده هست که در ایران "ما همیشه در قصر زندگی می‌کردیم" و "ما یک‌عمر قلعه‌نشین بوده‌ایم" هم ترجمه شده. 

کتاب کلا ده تا فصل داره، توی فصل اول خانم جکسن یه معمای گنده می‌ندازه تو سر خواننده و هر فصل جدیدی که شروع می‌شه این گره معما شل‌تر میشه. در کل، کتاب پر رمز و راز و پرکششی بود. نکته‌ای که داشت جنایتی بود که  در گذشته اتفاق افتاده بوده و این‌که حالا روی زندگی تک‌تک شخصیت‌های داستان چه تاثیری گذاشته. 

راوی داستان دختری هیجده‌ساله‌ست به نام "مری کاترین بلک‌وود" که به‌همراه خواهرش "کانستنس" و عموش توی یه خونه بزرگ در روستایی عجیب زندگی می‌کنن. چهارنفر از اعضای خانواده‌شون رو بر اثر مسمومیت غذایی که کانستنس متهم شناخته شده از دست می‌دن. حالا کانستنس تبرئه شده و زندگی خیلی مرموزی دارن و تقریبا توی تنهایی مطلق زندگی می‌کنن. فقط مری کاترین هفته‌ای یک‌بار برای تهیه‌ مایحتاج زندگی به بیرون از قصر می‌ره و همیشه مورد تمسخر همه‌ی اهالی واقع می‌شه. 

توی فصل دوم خواننده تا حدی متوجه انزوا و دوری از مردم و نفرت مردم از اونا می‌شه اما این تازه اول ماجراست. درسته کانستنس از اتهام تبرئه شده اما مری کاترین هنوز احساس خطر می‌کنه. اما با ورود شخص جدیدی به داستان اتفاقات جالبی می‌افته...

چند سطر کتاب

تمام دهکده یک‌دست بود و در یک زمان و به یک سبک ساخته شده بود. انگار مردم به زشت بودن دهکده نیاز داشتند، انگار از آن تغذیه می‌کردند. خانه‌ها و انبارها انگار با شتابی حقارت‌بار ساخته‌شده بودند تا سرپناهی برای ملالت و ناخوشایندی فراهم کنند. شاید خانه‌ی راچسترها و بلک‌وودها و حتا شورای شهر تصادفا از زیرزمینی دوردست و دوست‌داشتنی به این‌جا آورده شده‌اند که مردم‌شان زندگی تمیز و زیبایی داشته‌اند. شاید این خانه‌های خوب تسخیر شده بودند؛ به عنوان مجازاتی برای راچسترها و بلک‌وودها و بددلی پنهان‌شان! و در این دهکده زندانی شده بودند. شاید زوال و تباهی تدریجی آن‌ها، نشان از زشتی اهالی دهکده بود. 
ص 22 

ما همیشه قلعه‌نشینان/ شرلی جکسن/علیرضا مهدی‌پور/ #نشر_چشمه /  198 صفحه/ قطع رقعی/ قیمت: 15 هزار تومان

یادداشت از: کلیدر/ سعیده

@KLIDARدیدگاه های شما