برای N / میناتو کانائه/ مترجم: مصطفی رضوی/ نشر کوله پشتی

25 تیر 1397


#کتاب_امروز 

📓 #برای_N
📘 #میناتو_کانائه
📓مترجم: #مصطفی_رضوی
📘#نشر_کوله_پشتی

 

 

کلیدر/ #سعیده:
«فلسفه‌ی تولید کردن به دست آدم این است که از نیستی‌ها و کمبودها چیزی را تولید کند و بیرون بکشد، ولی اگر یک نفر بدون خواست خودش، سرنوشت به او همه‌چیز داده باشد، شاید به‌نظر اطرفیان، خوش‌اقبال بیاید، ولی مگر این بزرگ‌ترین بخت‌برگشتگی نیست؟ فکر می‌کنی کسی که تابه‌حال احساس نیاز نکرده است که با تکیه بر تلاش خودش چیزی را تولید کند، می‌تواند ادبیات تولید کند؟ فکر می‌کنی آدمی که گرمای تابستان و سرمای زمستان را تجربه نکرده است، می‌تواند چهار فصل را توصیف کند؟ فکر می‌کنی آدمی بدون داشتن حس حسرت برای چیزی که از صمیم قلب می‌خواسته، ولی به دست نیاورده است، می‌تواند احساساتی مثل حسادت و نفرت را به رشته‌ی تحریر دربیاورد؟ برای همین من ابتدا خودم را در شرایط نیستی‌ها و کمبودها قرار می‌دهم و به دنبال چیزهایی می‌روم که دلم می‌خواسته است.»
ص29

"برای N" چهارمین رمان خانم میناتو کانائه نویسنده ژاپنی هست که در سال 2010 دقیقا یک سال بعد از رمان "تاوان" منتشر شده. سبک کار خانم کانائه بیشتر معمایی هست و معمولا کتاب‌هاش چند تا راوی داره که توی هر فصل از رازهایی که پنهان کردن می‌گن. و در آخر، توی فصل پایانی کتاب تمام حقیقت برای خواننده آشکار می‌شه. 

تم کار بیشتر شبیه "تاوان" بود. اما خب جوری نبود که کار برام تکراری باشه. دوباره صحنه‌ی قتل و اعترافات چند نفر بعد از گذشت سال‌ها. داستان از صحنه قتل یه زوج جوان توی یه برج مجلل شروع می‌شه. چهار نفر شاهد این قتل بودن. توی فصل اول هر چهار نفر شهادت‌هایی به پلیس میدن و پلیس قانع می‌شه و پرونده بسته می‌شه. اما در واقعیت هر چهار نفر به دلایلی یه بخشی از حقیقت رو نگفتن. چرا دروغ گفتن؟ با کتمان حقیقت از چه چیزی یا کسی حفاظت می‌کنن؟ اما حالا بعد ده سال حرفای زیادی برای گفتن دارن. کلا یکی از خاصیت‌های کارای کانائه اینه که هر چی جلوتر می‌ری داستان جذاب‌تر می‌شه. 

توی داستان قتل و خونریزی نیست، رابطه‌ی پنهان‌شده بین شخصیت‌های داستان هست که خواننده رو میخکوب می‌کنه... یه نکته دیگه اینکه خانم نویسنده لابه‌لای داستان از فرهنگ، آداب و حتی خوراکی‌های ژاپنی هم به خواننده اطلاعات می‌ده. من که لذت می‌برم از خوندن آثار میناتو کانائه.


◀️ #چند_سطر_کتاب  

باخودم گفتم بگذار معمای نیشیزاکی‌سان را کشف کنم و با حس خواندن یک رمان پلیسی و معمایی شروع به خواندن کتابش کردم، ولی کتاب، داستانی بود که اصلا متوجه نشدم چه می‌خواهد بگوید. درمورد کسی بود که پرندۀ کوچکی داشت و می‌خواست پرنده با خواست و ارادۀ خودش بریان شود و به همین دلیل چندروز به او دان نداد و بعد از چندروز دان را داخل فر اجاق که روشن و داغ کرده بود ریخت تا پرنده با پای خودش داخل اجاق برود. حال و هوای آن بیشتر از اینکه ادبیات باشد، ژانر وحشت، یا نه، فکر می‌کنم بیشتر شبیه به طنز سیاه بود. 
ص30


🔻برای N / میناتو کانائه/ مترجم: مصطفی رضوی/ نشر کوله پشتی/ رقعی/ شومیز/ 270 صفحه/چاپ اول1396/ قیمت: 23000 تومان

@KLIDARدیدگاه های شما