ترور مارگارت تاچر

25 تیر 1397ویکی‌پدیا میگه: «هیلاری مری مانتل، زاده ی 6 ژوئیه ی 1952، نویسنده و منتقد ادبی انگلیسی است. در سال ۲۰۰۹ میلادی، کتاب وی به نام تالار گرگ ، برنده ی جایزه ی ادبی من بوکر شد. روزنامه ی بریتانیایی گاردین، هیلاری مانتل را «یکی از برجسته ترین نویسندگان زنده و معاصر بریتانیا» معرفی کرده است.»

خانم مانتل یکی از نویسندگان جنجالی و پرفروش بریتانیا هست که از روی رمان های تاریخی اون، سریال های پرفروشی هم ساخته شده. گویا کتاب "ترور مارگارت تاچر" هم چندان بی حاشیه نبوده. این کتاب که در سال 2014 منتشر شد، یک مجموعه داستان کوتاه است. مانتل دراین مجموعه داستان نشون میده که به اندازه ی رمان های طولانی و تاریخی میتونه آدم رو شگفت زده کنه و قدرت و هنرش رو به مخاطب نشون بده. داستان هایی که هرکدوم درونمایه ای از بیماری، ترس، تنهایی و مصیب دارند.

در بین این داستان های مهیج، وهم آلود و غیرمنتظره، یک داستان با نام "ترور مارگارت تاچر" وجود داره که باعث بحث و جدلی در مورد نویسنده شده. سایت ایبنا نوشت: چندی پیش با افشای تصمیم بی بی سی برای پخش تلویزیونی داستان ترور تاچر نوشته مانتل، جنجالی در رسانه‌های انگلیسی به راه افتاد و روزنامه میل آن ساندی / Mail on Sunday با انتشار مقالاتی بی بی سی را به داشتن تعصبات سیاسی خاص متهم کرد و داستان مانتل را "یک هجویه ناچیز مشتری جلب‌کن" دانست. مانتل نیز در پاسخی شدیدالحن ادعا کرد که اثر او مورد سوءاستفاده منتقدان بی بی سی و بهانه‌ای برای جنجال‌آفرینی واقع شده است. او به گاردین گفت: "معتقدم مزخرفات چاپ شده در میل آن ساندی درباره من یا اثر من نیست، بلکه بخشی از یک درگیری با بی بی سی است."

◀️ #چند_سطر_کتاب  

"فکر می‌کنم تاچر حدود یک ساعت داخل بماند."
"بله." باتوجه به ازدحام موجود در خیابان، توجیه مناسبی بود. گفتم: "از کجا می‌دانی؟"
"دختری از طرف ما داخل است؛ یک پرستار."
دوتکه دستمال از دستمال آشپزخانه کندم و به او دادم. گفت: "متشکرم!" پیشانی‌اش را پاک کرد و گفت: "قرار است بیرون بیاید و پزشکان و پرستاران جلوی او صف شوند تا او از آن‌ها قدردانی کند. قرار است با گفتن متشکرم و خدانگهدار از جلوی صف رد شود، سپس با گام‌های کوتاه به یک سو رفته، به سرعت وارد لیموزین شود و برود. خب، نقشه این است. من زمان دقیقی ندارم. برای همین فکر کردم اگر بتوانم اینجا بیایم می‌توانم در موقعیت قرار بگیرم و جهت‌های مختلف را بررسی کنم."
"چقدر برای شلیک کردن می‌گیری؟"
"زندگی بدون محدودیت."
ص133

📒ترور مارگارت تاچر/ هیلاری مانتل/ مترجم: زهره مهرنیا/ نشر کوله پشتی/ رقعی/ شومیز/ 150 صفحه/ قیمت: 15000 تومان

@KLIDARدیدگاه های شما