تقویم کلیدر

30 تیر 1397


دوشنبه 21 خرداد 1397
11 ژوئن 2018
 @klidar

بن جانسون (Ben Jonson)‏ (زاده 11 ژوئن 1572 ـ 6 اگوست 1637) هنرپیشه، شاعر و نمایشنامه نویس مشهور بریتانیایی بود. نمایشنامه «نیوس»، «شیطان خر است»، «کیمیاگر» و نمایشنامه «روباه» نیز از جمله موفق‌ترین آثار این نویسنده به شمار می‌روند. در نمایشنامه «روباه» که با نام «وولپون» نیز معروف است، داستان افرادی را به تصویر می‌کشد که غرق پول‌پرستی و آزمندی شده‌اند. از آثار وی، کتاب «کیمیاگر» توسط  نشر بیدگل در ایران منتشر شده است. 

 

یاسوناری کاواباتا (Yasunari Kawabata) (زاده 11 ژوئن 1899 ـ 16 آوریل 1972) نویسنده ژاپنی بود. وی در سال ۱۹۶۸ موفق به دریافت جایزه نوبل شد. از آثار وی می‌توان «رقصنده‌ی ایزو»، «دهکده برفی»، «هزار درنا»، «آوای کوهستانی»، «داستان‌های کفدستی»، «کیوتو»، «خانه خوبرویان خفته» و «زیبایی و افسردگی» را نام برد. تمامی این آثار به فارسی ترجمه شده‌اند. بیشتر آثار کاواباتا توسط رضا دادویی به فارسی برگردان شده است. 

 

ویلیام استیرن (William Styron) (زاده 11 ژوئن 1925 ـ 1 نوامبر 2006) رمان‌نویس آمریکایی بود. وی اولین رمانش «بخواب در تاریکی» را در سال ۱۹۵۱ منتشر کرد و فوراً مورد توجه روشنفکران غرب قرار گرفت. آلبر کامو از این کتاب تقدیر کرد و جایزه ای بیست و پنج هزار دلاری نصیب استیرن شد. از آثار ترجمه شده وی می‌توان به «ظلمت آشکار»، «راه بی‌پایان»، «صبح تایدواتر» و «انتخاب سوفی» اشاره کرد. بر پایه کتاب «انتخاب سوفی» فیلمی با همین نام در سال 1982 ساخته شده است. (دانلود: yon.ir/wA9wP)

 

یدالله مفتون امینی (زاده 21 خرداد 1305) از شاعران معاصر ایرانی است. امینی در آغاز شاعری کلاسیک و کهن‌پرداز بود اما بعدها به شعر بی وزن و قالب‌های نوپردازانه روی آورد. وی علاوه بر شعر فارسی اشعاری نیز به زبان ترکی سروده است.
نگاهی به آثار وی: دریاچه/ کولاک/ انارستان/ عصرانه در باغ رصدخانه/ شب هزار و دو/ من و خزان و تو/ و...دیدگاه های شما