تقویم کلیدر

30 تیر 1397


یک‌شنبه 20 خرداد 1397
10 ژوئن 2018
@klidar

فخرالدین عراقی (زاده 10 ژوئن 1213 ـ درگذشته 1289) از شاعران و عارفان ادب فارسی در سدهٔ هفتم هجری بود. از عراقی آثاری به نظم و نثر باقی مانده است. «لمعات» مهمترین اثر منثور عراقی است. دیوان اشعار وی نیز مشهور است، گرچه عراقی در بیشتر قالب‌های شعری طبع خود را آزموده، اما هنر شاعری او بیشتر در غزلیاتش ظهور یافته است. عشاق نامه یا رساله ده فصل اثر منظوم دیگری از عراقی است. 


سال بلو (Saul Bellow) (زاده ۱۰ ژوئن ۱۹۱۵ - مرگ ۵ آوریل ۲۰۰۵) نویسنده آمریکایی کانادایی‌تبار بود. او به خاطر دستاوردها و آثار ادبی خویش، برنده جایزه #نوبل ادبیات، جایزه پولیتزر و نشان ملی هنر آمریکا شد. او تنها نویسنده‌ای است که سه بار برنده جایزه کتاب ملی برای داستان شده است.
از وی آثار بسیاری به فارسی برگردان شده است. از این میان می‌توان به «رولشتاین»، «هدیه هومبولت»، «هرتزوگ»، «هندرسون شاه باران»، «دم را دریاب» و «مرد معلق» اشاره کرد. 

 

موریس سنداک ‏(Maurice Bernard Sendak)‏ (۱۰ ژوئن ۱۹۲۸ – ۸ مه ۲۰۱۲) نویسنده آمریکایی و تصویرگر ادبیات کودکان بود. موریس سنداک در سال ۱۹۷۰ جایزه جهانی هانس کریستین اندرسن را دریافت کرد و هم چنین در سال ۲۰۰۳ جایزه آسترید لیندگرین را به همراه کریستین نوستلینگر به دست آورد. از کارهای مطرح او می توان به کتاب «سفر به سرزمین وحشی‌ها» اشاره کرد. این کتاب در ایران توسط طاهره آدینهپور به فارسی ترجمه شده است. 

 

جیمز سالتر (James Salter) (زاده ۱۰ ژوئن ۱۹۲۵ – ۱۹ ژوئن ۲۰۱۵) فیلم‌نامه‌نویس، رمان‌نویس و خلبان آمریکایی بود. از آثار وی می‌توان «شکارچیان»، «خوش‌گذرانی و گذشته»، «سلاح گوشتی»، «غبار و دیگر داستان‌ها» و «دیشب» را نام برد. بر اساس اولین رمان وی یعنی «شکارچیان» فیلمی توسط دیک پاول در سال 1958 ساخته شده است. 

 

 اوکتای رفعت (Oktay Rifat) (زاده 10 ژوئن 1914 - 18 آوریل 1988) شاعر و نویسنده ترک بود. وی برنده جوایز مختلفی در عرصه شعر از جمله جایزه شعر انجمن زبان ترکی است. از وی گزیده اشعاری تحت عنوان «پکی از سیگار» توسط رسول یونان به فارسی ترجمه شده است.

وقتى تو میایى
به سرزمینى خوشبخت بدل مى‌شوم
به سرزمینى پر از آواز پرنده
وقتى تو مى‌روى
سر در گریبانم
مثل مردمى که
کسى را از دست داده‌اند

@KLIDARدیدگاه های شما