راز خیام/ علیرضا خطیب‌زاده

28 اردیبهشت 1397


خیام آن‌گونه که خود خواهند!

#کتاب_امروز
📘راز خیام/ علیرضا خطیب‌زاده

کتاب «راز خیام» در نشر بهجت و در 330 صفحه منتشر شده. این کتاب، پژوهشی در مورد شخصیت و اشعار خیام است. راز خیام که پس از کتاب «هفت وادی عشق و سلوک» از همین مولف، چاپ شده، چهار بخش دارد. در بخش نخست به زندگی خیام و در بخش دوم به افکار خیام پرداخته و در بخش‌های سوم و چهارم، رباعیات خیام و رباعیات منتسب به خیام را بررسی کرده. منابع مورد استفاده در این پژوهش هم در انتهای کتاب ذکر شده.
در بخش دوم این کتاب، اشعار خیام برای نشان دادن افکار و شیوه‌ی زندگی خیام استفاده شده‌اند. از جمله این موارد، طبیعت، زندگی، غنیمت شمردن وقت و میِ خیامی هستند. در بخشی از کتاب می‌خوانیم:

#چند_سطر_کتاب

«متاسفانه بسیاری خیام شاعر را از خیام فیلسوف و حکیم و ریاضی‌دان و منجم و طبیب جدا می‌کنند و با این روش در درک معنای کلام خیام به بیراهه می‌روند و از ظن خود یار خیام می‌گردند و خیام را در خود جستجو و عکس خود را بر خیام منعکس می‌کنند! و این بیراهه‌ای است که انبوه هواخواهان خیام بدان گام نهاده و سرشار هم از آن بیرون آمده‌اند چرا که خیام را با ضعف‌ها و تنبلی‌های ذهنی و بدبینی و برداشت نهیلیستی از جهان و زندگی خود همراه و همساز کرده و از می و دم غنیمتی و فردوس و دوزخ و نقدها و طنزهای او در برخورد با زاهدان و مفتیان... همان برداشت‌های سطحی که تنها خود را راضی می‌کند کرده‌اند و از خیام حکیم فیلسوف عالم عارف شاعر، مردی بی بندوبار و بی‌اعتقاد و لاابالی و شراب خواره‌ی عیاش و پوچ و نهیلیست برساخته‌اند و توجیه همه‌ی بی کفایتی‌های خود را از او گرفته‌اند و خیام را چنین معرفی می‌کنند چون خود دوست دارند و این‌گونه می‌طلبند.» ص209

کلیدر/ #مهرنوش

🔹#راز_خیام/ #علیرضا_خطیب‌زاده/ #نشر_بهجت
چاپ اول1397 / شومیز/ 330صفحه/ 35000تومان

t.me/klidarدیدگاه های شما