مزخرفات فارسی/ رضا شکراللهی

27 اردیبهشت 1397


#کتاب_امروز
📘مزخرفات فارسی/ رضا شکراللهی
📚@klidar

کلیدر/ #مهدی_کاکولی:
رضا شکراللهی که خودش یک پا ویراستارِ درست و حسابی است (و نه وَویراستار- ر.ک خش پایانی همین کتاب!) با روایتی شیرین و طنزآمیز در کتاب «مزخرفات فارسی» به واکاوی برخی اشتباهات متداول در نوشته‌هایی پرداخته که این روزها در صفحات مجازی و حقیقی، بسیار دیده می‌شوند و گاه بی‌تفاوت از کنارشان رد می‌شویم. (اگر الان آقای شکراللهی این نوشته را بخواند به خاطر طولانی بودن این جمله یقه‌ی مرا می‌گیرد که چرا از کتابش درس عبرت نگرفته‌ام!)
اگر بخواهیم کل مطالب این کتاب را خلاصه کنیم شاید بتوان در دو صفحه آ-چار همه‌اش را سرجمع کرد. اما در این صورت، هم به احتمال زیاد به سرعت از یاد می‌بریمشان و هم این که کیف و لذت خواندن یک متن پاکیزه و سرخوشانه را از دست می‌دهیم. برایتان بخش کوتاهی از این کتاب را برگزیده‌ام. با هم بخوانیم:


#چند_سطر_کتاب

🔹دستمال قیصریه در قیطریه!
مرحوم کردان، که زمانی وزیر کشور احمدی‌نژاد بود، وقتی استیضاح شد، جانِ کلامش را ریخت در این ضرب‌المثل معروف که «به خاطر یک دستمال، قیصریه را به آتش نمی‌کشند». اما بندۀ خدا چون این ضرب‌المثل را فقط شنیده بود و صورت نوشتاری آن را ندیده بود و هیچ‌وقت هم به واژه‌های آن فکر نکرده بود، در مجلس فریاد کشید که به خاطر یک دستمال «قیطریه» را به آتش نمی‌کشند، و اشتباهش باعث خنده شد، در سطح ملی.

شاید خیلی از ما هم آن روز اولین بار بود که به این ضرب‌المثل دقت می‌کردیم. مشهور است که شان نزول آن به جوانکی برمی‌گردد در گذشته‌های دور که دستمالی گران‌قیمت از دکان صاحب کار خود را یواشکی به دختر دلخواهش بخشید و بعد برای فرار از مواخذۀ صاحب‌کارِ ابریشم‌فروش، دکان را به آتش کشید و همۀ آن بازار بزرگ هم، که در قدیم به آن می‌گفتند «قیصریه»، در آتش سوخت. این روایت مهم نیست، ولی شاید این مهم باشد که «قیصریه» ربطی به قیطریه ندارد. این هم شاید مهم باشد که «قیصریه» ربطی  به «قیصر روم» هم ندارد و در قدیم به هر بازار بزرگِ دو بری که دو دروازه هم داشت می‌گفتند «قیصریه» و الان می‌گویند پاساژ با مرکز تجاری.
ص42


📘 مزخرفات فارسی
✍️ #رضا_شکراللهی
🔸 #نشر_ققنوس
136صفحه، رقعی، چاپ سوم1397، 9500تومان

پی نوشت: رضا شکراللهی سردبیر وبسایت «خوابگرد» (khabgard.com) است. در همین سایت و در نشانی زیر می‌توانید معرفی بسیار کامل‌تر این کتاب را به قلم محمدحسن شهسواری بخوانید:
ا: yon.ir/8q6rk

 دیدگاه های شما