تقویم کلیدر

31 اردیبهشت 1397


چهارشنبه 26 اردیبهشت 1397
16 می 2018
 @klidar

فریدریش روکرت (Friedrich Rückert) (زادهٔ ۱۶ مهٔ ۱۷۸۸ - درگذشتهٔ ۳۱ ژانویهٔ ۱۸۶۶) شاعر، مترجم و زبان‌شناس آلمانی بود که از او به‌عنوان «پدر شرق‌شناسی آلمان» یاد می‌شود، نخستین کسی بود که شیوهٔ غزلسرایی را در زبان آلمانی به‌وجود آورد. جایزه‌ای ادبی نیز به نام «فریدریش روکرت» وجود دارد که هر سه سال به یک نویسنده‌ اعطا می‌شود. وی آثار کلاسیک ایرانی مثل گلستان سعدی، بخشی از شاهنامه فردوسی و گزیده‌ای از غزلیات سعدی را به آلمانی ترجمه کرده است. 

 

خوآن نپوموسنو کارلوس پرز رولفو ویزکاینو یا خوآن رولفو (Juan Rulfo)
 (زادهٔ ۱۶ مه ۱۹۱۷ – درگذشتهٔ ۷ ژانویه ۱۹۸۶) نویسنده و عکاس مکزیکی بود. وی از مهم‌ترین نویسندگان آمریکای لاتین به‌شمار می‌رود. او تنها دو کتاب منتشر کرد: 
 پدرو پارامو (رمان)/ کاوه میرعباسی/ نشر ماهی
 دشت سوزان (مجموعه داستان‌های کوتاه)/ فرشته مولوی/ نشر ققنوس

 

امانوئل تود (Emmanuel Todd) (زاده 16 می 1951) نویسنده و جامعه شناس فرانسوی بود. در سال ۲۰۰۲ نظریه وی درباره «شکاف اجتماعی موجود در فرانسه» توسط شیراک (رئیس جمهور پیشین فرانسه) مورد استفاده قرار گرفت و تود عملاً به یکی از مشاوران ریاست جمهوری فرانسه در خصوص معضلات اجتماعی تبدیل شد.
کتاب‌های ترجمه شده وی به فارسی: مرثیه‌ای برای امپراتوری آمریکا/ ملاقات تمدن‌ها/ پیش از فروپاشی/ سرنوشت مهاجران/ انقلاب اجتناب‌ناپذیر/ و...

 

آآدرین ریچ (Adrienne Rich) (زاده ۱۶ مه ۱۹۲۹ — ۲۷ مارس ۲۰۱۲) شاعر، منتقد و فمینیست آمریکایی بود. او در سال ۱۹۹۷ برنده نشان ملی هنر شد اما حاضر نشد برای دریافت آن در کاخ سفید حضور یابد و اعلام کرد که سیاست‌های حکومت بیل کلینتون با اندیشه او از هنر در تضاد است. از وی گزیده اشعاری تحت عنوان «سنجاق شده با عشق» در ایران منتشر شده است.
مشکلات و بی‌عدالتی‌های اجتماعی ـ تبعیض نژادی، جنسیتی، جنسی و طبقاتی، به علاوه مسئله جنگ و تبعات آن از محورهای ثابت اشعار او هستند. او توانست بی‌آنکه اسیر کلیشه اشعار سیاسی شود، سئوالاتش را در اشعارش مطرح کند، سئوالاتی که قرار نیست خودش هم جواب آن‌ها را بداند؛ چنانچه خودش در «مهاجران آتی لطفا توجه کنند» می‌گوید:

در به خودی خود
هیچ وعده‌ای نمی‌دهد
تنها یک در است.

@KLIDARدیدگاه های شما