تقویم کلیدر

31 اردیبهشت 1397


سه‌شنبه 25 اردیبهشت 1397
15 می 2018
@klidar

ابوالقاسم فردوسی طوسی (۳۲۹ هجری قمری–۴۱۶هجری قمری) شاعر حماسه‌سرای ایرانی و سرایندهٔ "شاهنامه"، حماسهٔ ملی ایران، است. برخی فردوسی را بزرگ‌ترین سرایندهٔ پارسی‌گو دانسته‌اند که از شهرت جهانی برخوردار است.
در ایران روز ۲۵ اردیبهشت به نام روز بزرگ‌داشت فردوسی نام‌گذاری شده‌است. هر سال در این روز و در هفتهٔ پایانی اردیبهشت ماه،آیین‌های بزرگ‌داشت فردوسی و شاهنامه و سخنرانی پیرامون آن‌ها در دانشگاه‌ها و نهادهای پژوهشی ایران و جهان برگزار می‌شود.

خرد بهتر از هر چه ایزد بداد
ستایش خرد را به از راه داد
خرد رهنمای و خرد دلگشای
خرد دست گیرد به هر دو سرای

🔰 #میخائیل_بولگاکف (Mikhail Bulgakov)(زاده ۱۵ مه ۱۸۹۱ - درگذشته ۱۰ مارس ۱۹۴۰) نویسنده و نمایشنامه‌نویس مشهور روسی بود. مشهورترین اثر او «مرشد و مارگاریتا» است. این کتاب در ایران توسط #بهمن_فرزانه، #عباس_میلانی و #پرویز_شهدی ترجمه شده است. از دیگر آثار ترجمه شده وی به فارسی می‌توان «خاطرات یک پزشک جوان»، «دست ‌نوشته‌های یک مرده‌»، «قلب سگی»، «تخم‌مرغ‌های شوم»، «سعادت»، «جزیره سرخ» و «آدم و حوا» را نام برد.

 

آرتور شنیتسلر (Arthur Schnitzler) ‏ (زاده ۱۵ می ۱۸۶۲ - درگذشته ۲۱ اکتبر ۱۹۳۱)، رمان‌نویس و نمایش‌نامه‌نویس اتریشی بود. آرتور شنیتسلر نویسنده‌ای پرکار بود و آثاری فراوان خلق کرد. 
نگاهی به آثار ترجمه شده وی به فارسی: گریز به تاریکی/ دیگری/ شهرت دیرهنگام/ مردن/ بازی در سپیده‌دم و رویا/ بئاتریس/ رقصنده یونانی/ و...

 

لایمن فرانک باوم مشهور به ال فرانک باوم (Lyman Frank Baum) (زاده 15 می 1856 ـدرگذشته 6 می 1919) نویسنده کتاب‌های کودکان و روزنامه‌نگار آمریکایی و خالق داستان مشهور «جادوگر شهر اُز» است. «جادوگرشهراُز» تاکنون در ایران توسط نشرهای بسیاری منتشر شده است. بر اساس این کتاب فیلم و انیمیشن هم شاخته شده است.

 

ماکس فریش(Max Frisch) (زاده ۱۵ مه ۱۹۱۱ - درگذشته ۴ آوریل ۱۹۹۱) داستان‌نویس، نمایشنامه‌نویس و معمار سوئیسی بود. درسال ۱۹۵۴ با انتشار کتاب «اشتیلر» در عالم ادبیات مشهور شد. از فریش کتاب‌های بسیاری به فارسی ترجمه شده است از این میان می‌توان به «اشتیلر»، «آندورا»، «زندگی‌نامه: یک بازی»، «خشم شدید فیلیپ هوتس» و «بيدرمن و آتش افروزان» اشاره کرد.

 

یودیت هرمان (Judith Hermann)(زاده ۱۵ مه ۱۹۷۰) نویسنده آلمانی است که تاکنون چند مجموعه داستان منتشر کرده است. «این سوی رودخانه اُدِر»، «آلیس»، «لتی پارک»، «اول عاشقی» و «گذران روز» از آثار ترجمه شده وی به فارسی هستند.

 

کاترین آن پورتر (Katherine Anne Porter)(زاده ۱۵ مه ۱۸۹۰ - درگذشته ۱۸ سپتامبر ۱۹۸۰) نویسنده، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی آمریکایی بود. وی درسال ۱۹۶۶ بخاطر مجموعه داستان‌های کوتاه خود برنده جایزه پولیتزر و جایزه ملی کتاب آمریکا شد. کتاب «برج کج» او توسط نشر ثالث در ایران منتشر شده است.
@KLIDARدیدگاه های شما