معرفی کتاب ماهی در آب

22 اردیبهشت 1397 
امروز می‌خوام یه کتاب جالب از "ماریو بارگاس یوسا" نویسنده‌ی اهل پرو و برنده #نوبل ادبیات رو معرفی کنم. البته اگه کارهای دیگه‌ی این نویسنده رو خونده باشید دیگه اصلا نیازی به معرفی نداره. "سال‌های سگی" و یا "سور بز" که معرکه‌ن. اما کتاب "ماهی در آب" شاید کمتر درموردش صحبت شده باشه. کتابی که بیشتر از اینکه داستان باشه، اتوبیوگرافی هست. یوسا در قالب بیست داستان، برخی خاطراتش رو شرح داده. البته نسخه‌ی اصلی ظاهرا شامل بیست بخش بوده ولی این کتاب فقط یازده تاشو داره! چی به سر نُه تای دیگه اومده و چرا حذف شده نمی‌دونم. اما همین یازده بخش باقیمونده هم که هرکدوم می‌تونن یک داستان جدا باشن، بازم جالب و مهیج هستند، مخصوصا اینکه با دنیای ذهنی و دوران زندگی این نویسنده آشنا می‌شیم. و برخی از این خاطرات دستمایه خلق آثار بارگاس یوسا و گرفتن جایزه‌ی نوبل شدند.

تا یادم نرفته بگم داستان‌ها در دو دوره زمانی بیان می‌شن، یکی دوران کودکی ایشون هست و دیگری فعالیت‌های سیاسی دوران میانسالی. اینکه در کودکی چطور زندگیش در ناز و نعمت دگرگون می‌شه و مشکلاتش چه تاثیری در اون داشته، روند شکل گیری و در نهایت از دست دادن عقاید مذهبیش و خیلی چیزای دیگه.

فصل‌های حذف شده از کتاب به ترتیب: جبهه دموکراتیک، دین شهرداری‌ها و پیشینه جنبش آزادی، زندگی عمومی، جذبه و اژدهایان، خیاط شجاع، فکری ارزان، این تغییر بزرگ، جنگ کثیف و در آخر هم نقطه‌ی پایان هستند. 

◀️ #چند_سطر_کتاب 

به خاطر دارم صبح روز بعد که همراه همسرم پاتریشیا برای دویدن کنار
ساحل، به ده کوچک پونتا سال می‌رفتیم، به او گفتم: «یک بار دیگر در تاریخ پرو گامی به عقب، به سوی بربریت، برمی‌دارد.» اقدام دولت برای ملی کردن سیستم مالی کشور باعث افزایش فقر، ناامیدی، زندگی انگلی و رشوه خواری می‌شد. از این گذشته در دراز یا کوتاه مدت به سیستم دموکراتیکی که این کشور در سال 1980، پس از دوازده سال حکومت نظامی‌ها به دست آورده بود، ضربه می‌زد. به علاوه اوضاع سیاسی را نیز پیچیده‌تر می‌کرد زیرا کنترل هرگونه اعتبار یا وام را به دست رهبری بلندپرواز می‌سپرد که قادر بود بی هیچ تردیدی دروغ بگوید.

چند روز بعد، پس از بازگشت به لیما مقاله‌ای با عنوان «به سوی پرو ی
توتالیر» نوشتم که در آن دلایل مخالفتم را با این طرح شرح دادم. به مردم پیشنهاد کردم اگر خواستار حفظ دموکراسی هستند، با توسل به هر وسیله قانونی مخالفت خود را با آن ابراز کنند. اما همزمان با انتشار این مقاله، کارکنان بانک‌ها و شرکت‌ها در لیما و چند شهر دیگر برای اعتراض به این طرح دولت به تظاهرات خیابانی پرداختند.
ص37

📕 ماهی در آب/ماریو بارگاس یوسا/مترجم: خجسته کیهان/ نشر ثالث/ رقعی/ شومیز/300 صفحه/ قیمت: 25000 تومان

@KLIDARدیدگاه های شما