تقویم کلیدر

31 اردیبهشت 1397


شنبه 22 اردیبهشت 1397
12 می 2018
@klidar

مارکو دنوی (Marco Denevi) (زاده 12 می 1922 ـ 12 دسامبر 1998) نویسنده و روزنامه‌نگار آرژانتینی بود. وی به موازات روزنامه‌نگاری ده‌ها کتاب نوشت. او کوتاهی پدر و مادر و جامعه (دولت) را در پرورش کودک و نوجوان عامل فقر وجدان و ضعف رفتار و در نتیجه داشتن تمایل به فساد در سنین بالا می‌دانست و در قالب داستان راه اصلاح نشان می‌داد. وی در مقالات ژورنالیستی خود نیز به جای انتقاد صریح، راه اصلاح نشان می داد و دلسوزی می کرد و بنابراین، مخالف و دشمن نداشت. کتاب های دنِوی به 15 زبان ترجمه شده اند و برخی از داستان های او تا یک میلیون نسخه فروش داشته اند. 
از آثار وی می‌توان «مراسم مخفی»، «رستگاری زن آدمخوار و داستان‌های دیگر»، «باغ لذت: افسانه‌های‌شهوانی» و «خارجی‌ها» را نام برد. 
چند داستان او به صورت فیلم سینمایی درآمده اند. در فیلم تولید شده بر پایه داستان او؛ «مراسم پنهانی» که شرح انحرافات یک زن و دخترخوانده او است، الیزابت تایلور، میافارو و رابرت میچم معروف‌ترین بازیگران وقت ایفای نقش کرده بودند.

 

دانته گابریل روستی (Dante Gabriel Rossetti) (زاده 12 می 1828 ـ 9 آوریل 1882) نقاش، شاعر و مترجم بریتانیایی بود. از آثار روستی می‌توان «بانوی متبرک»، «سرای زندگی: یک غزل دنباله‌دار» و «تصنیف‌ها و غزل‌ها» را نام برد.

@KLIDARدیدگاه های شما