دیالکتیک سکولارسازی درباره‌ عقل و دین

04 مهر 1397


هابرماس از بزرگ‌ترین فلاسفه و عالمان اجتماعی زنده دنیا و وارث مکتب فکری بانفوذِ فرانکفورت است. تا آن‌جا که پیش از هر چیز نام او، مکتب فرانکفورت را تداعی می‌کند. در دوران آلمان نازی بزرگ شده و همین، نقطه آغاز بسیاری از تحولات فکری‌اش می‌باشد.
او که به دعوت مرکز گفتگوی تمدن‌ها به ایران آمده بود، در روز ‎۲۴ اردیبهشت ۱۳۸۱ در دانشگاه تهران به سخنرانی پرداخت. در این سخنرانی او به نقد جامعهٔ سکولار غرب و نتایج سکولار شدن جامعه پرداخت و به سوالات حاضرین پاسخ داد. 

پاپ بندکیت شانزدهم با نام یوزف راتزینگر  در آلمان متولد شد. وی در سال 2005 به عنوان رهبر کاتولیک‌های جهان برگزیده شد و در سال 2013 به دلیل کهولت سن از مقام خود کناره گیری کرد. سوء استفاده جنسی از کودکان توسط کشیشان طی دهه‌های گذشته، یکی از بحث برانگیز‌ترین مسائلی بود که کلیسای کاتولیک در دوران مسئولیت پاپ بندیکت شانزدهم با آن روبه‌رو شد.

کتاب «دیالکتیک سکولارسازی درباره‌ عقل و دین» حاصل گفت‌وگوی کاردینال یوزف راتزینگر (پاپ بندیکت شانزدهم) و یورگن هابرماس است. این کتاب با ویرایش و پیشگفتاری از فلورین شولر، مدیر فرهنگستان کاتولیک باواریا منتشر شده است.
این گفت‌وگو در تاریخ ۱۹ ژانویه‌ برگزار شده است. ویراستار کتاب در پیش‌گفتار نوشته است: مبالغه نیست اگر بگوییم که این رویارویی بین یکی از برجسته‌ترین فلاسفه‌ معاصر و رئیس کنگره‌ رومی‌ِ آموزه‌ ایمان در آن زمان، توجه جهانی را به خود جلب کرد.
البته این نکته را هم مد نظر داشته باشید که این گفتگو به صورت سوال و جواب کوتاه نیست، بلکه کتاب به دو بخش هابرماس و کاردینال تقسیم شده است.

چند سطر کتاب
از بخش دوم:

قانون چگونه به‌وجود می‌آید؟ اگر قرار است قانون وسیله‌ی عدالت باشد نه امتیاز کسانی که قدرت قانون‌گذاری دارند، باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟ این سوال از سویی پرسش از پیدایش قانون است و از سوی دیگر، پرسش از محتوای خود قانون. این مسئله که قانون نباید وسیله‌ی قدرت افراد اندکی باشد، بلکه باید تجلی‌گاه منفعت عمومی همه باشد ـ در نگاه اول ـ با اسبابی که با آن‌ها یک اراده‌ی مردم سالارانه در جامعه شکل می‌گیرد، ظاهرا حل شده است، زیرا همه در تاسیس قانون مشارکت می‌کنند. این یعنی قانون، قانون آحاد مردم است؛ می‌تواند و باید مورد احترام باشد، دقیقا به همین دلیل که قانون همه‌ی آحاد است.
ص 54

 دیالکتیک سکولارسازی درباره ی عقل و دین/ ویراش از فلورین شولر(گفتگوی کاردینال یوزف راتزینگر و یورگن هابرماس)/ مترجم: سجاد دهقان زاده/نشر کتاب پارسه/ رقعی/ شومیز/74 صفحه/ قیمت: 8000 تومان

@KLIDARدیدگاه های شما