سیزده دلیل برای اینکه/ جی اشر

29 مهر 1397


📕 #سیزده_دلیل_برای_اینکه
🔹 #جی_اشر
🔸مترجم: #فرمهر_امیردوست
🔺#نشر_میلکان


📚 @klidar 
#مهرنوش/ کلیدر:

توی نت که سرچ کردم اغلب نوشته بودن:  "کلِی جنسن" از مدرسه به خانه می‌آید و بسته‌ای عجیب را به همراه نام خود روی آن پیدا می‌کند. کلِی درون بسته، چندین نوار کاست می‌بیند که توسط هانا بیکر، همکلاسی او که دو هفته‌ی پیش خودکشی کرده، ضبط شده‌اند. صدای هانا توضیح می‌دهد که سیزده دلیل برای پایان زندگی‌اش داشته و یکی از آن دلایل، خودِ کلِی است!

در مورد سریال جنجالی و سیزده قسمتی این کتاب هم که سرچ کردم اغلب در مذمت خودکشی حرف زده بودن و این‌که این کتاب و سریال افراد رو به خودکشی ترغیب می‌کنه. (به عنوان یک شخصیت افسرده کاملا متوجهم چرا بقیه با دیدنش خودکشی کردن) البته سریال تفاوت‌هایی با کتاب داره.

اما چرا کسی نگفته بود که این کتاب داره دست می‌ذاره روی یک نقطه‌ی حساس. یادمه یه جایی یه نفر نوشته بود: من واقعا نمی‌خوام خودمو بکشم، من فقط می‌خوام به درد پایان بدم.
این‌که شخصیت اصلی این داستان خودش رو کشته، نشونه‌ی ضعفش نیست و برای جلب توجه هم این‌کارو نکرده.
می‌تونم بگم این کتاب حرف‌های بیشتری برای گفتن داره و محور اصلی داستان نه تنها خودکشی نیست، بلکه دو نکته مهم رو مطرح می‌کنه. یکیش آزار جنسی هست که خودش یک طیف گسترده از آزار کلامی تا تجاوز رو در بر می‌گیره. دومیش این‌که رفتارهای ما انسان‌ها رو نقد می‌کنه. رفتارهایی که گاهی با بی‌توجهی و گاهی عمدا در قبال اطرافیانمون انجام می‌دیم و اصلا برامون مهم نیست حرفهامون و کارهامون چه تاثیری می‌تونه در طرف مقابل داشته باشه، یا اصلا خبر نداریم که ممکنه تاثیری داشته باشه. بعضی وقتا می‌گیم چقدر بی‌جنبه‌س، یه شوخی بود دیگه! یا مگه من چی گفتم؟ یا می‌گیم من حق دارم همچین حرفی بزنم، تقصیر خودش بود.
شاید فکر می‌کنیم ما اولین نفری هستیم که همچین رفتاری داریم و برای طرف مقابل اهمیتی نداره، اما این‌طور نیست. چیزای کوچیک وقتی پشت سر هم اتفاق می‌افتن و کم‌کم جمع می‌شن، می‌تونن فاجعه به بار بیارن.

شخصیت اصلی کتاب، عذاب کشیده و حالا می‌خواد دوستانش بفهمن که چی به سرش آوردن و اون چقدر تلاش کرده تا ارتباطش رو درست کنه ولی موفق نشده. شاید بعد از مرگش بفهمن ولی اون موقع خیلی دیره...

نکته آخر اینکه اخیرا #نشر_آذرباد هم این کتاب رو ترجمه کرده که امیدوارم بهتر از میلکان باشه. من که آخر مجبور شدم کتاب انگلیسی رو بخونم.


◀️ #چند_سطر_کتاب

✔️(بخش‌های داخل پرانتز افکار راوی و بقیه صدای هانا هستند.)

سلام دخترا و پسرا. هانا بیکرم. پخش زنده‌ی استودیو.
(باورم نمی‌شه.)
نه دلم به چیزی بنده، نه چیزی تو دلمه. این دفعه‌م دیگه هیچی نمی‌خوام.
(باورم نمیشه هانا بیکر خودشو کشت)
امیدوارم حاضر و آماده باشین، چون می‌خوام داستان زندگی‌م رو براتون بگم. بیشتر این که چرا زندگیم تموم شد و اگه دارین به این نوارا گوش می‌دین یعنی که شمام یکی از دلایلش هستین.
(هان؟ نه.)
از قبلش نمی‌گم از کدوم نوار وارد داستان می‌شین؛ ولی نترسین، اگه این جعبه‌ی خوشگل رو گرفتین مطمئن باشین که اسمتون یه جایی وسط کشیده می‌شه... قول می‌دم.
خب اصلا آدم مرده برای چی باید دروغ بگه؟
هی اصلا شوخی موخی نیست. چرا آدم مرده باید دروغ بگه؟ جواب: چون دیگه نمی‌تونه بلند شه.
ص 13

📕 سیزده دلیل برای اینکه/ جی اشر/ مترجم: فرمهر امیردوست/نشر میلکان/ رقعی/ شومیز/224 صفحه/ 22000 تومان

@KLIDARدیدگاه های شما